Skip to content

Trh s dobytkom v Kashgare

Dajte si pozor, aby ste sa na tomto živom trhu starom dvetisíc rokov nenechali zašliapať.

Približná doba čítania: 2 minúty

Známy trh s dobytkom na okraji najzápadnejšieho čínskeho mesta sa koná každú nedeľu už tisíce rokov. Kashgar, kľúčový uzol na Hodvábnej ceste, slúžil ako oáza a obchodná križovatka medzi Čínou, Blízkym východom a Európou po celé veky.

Bazár je otvorený každý deň v týždni a nájdete na ňom remeselné výrobky, oblečenie, potraviny atď., ale v nedeľu to tu naozaj žije. Vtedy sa tu schádzajú miestni farmári, väčšinou ujgurského pôvodu, aby nakupovali a predávali hospodárske zvieratá vrátane oviec, kôz, tiav a koní.

Trh konkuruje iným miestnym trhom a dokonca aj vzdialenejším trhom, ako je trh v Hotane, ale Kašgarský trh je zďaleka najväčší a najobľúbenejší. To platí už od dávnych čias. V roku 128 pred n. l. vyslanec cisára Wudiho hlásil, že na západe videl rušný trh, na ktorom ľudia z celého sveta predávali svoj tovar.

Kashgar zostáva jedným z najlepších príkladov islamskej Číny. Na trhu sú prítomné jeho vplyvy z Blízkeho východu, ako aj vplyvy z Tibetu, Mongolska a Turecka. Na kašgarskom bazáre môžete nájsť kúsok z každého z nich – samozrejme, za určitú cenu, ktorú si musíš vyjednať.

Trh sa koná každú nedeľu skoro ráno a trvá do skorého popoludnia, trh sa nachádza asi 6 km od centra mesta Kashgar. Na nedeľný bazár sa odvezte autobusom číslo 13 alebo 23. Dávajte si pozor na slovo “posh”, čo znamená “uhnúť z cesty”, a buďte neustále v strehu pred voľne sa pohybujúcimi hospodárskymi zvieratami a mužmi skúšajúcimi jazdu na koňoch

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.72 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km