Skip to content

Pevnosť Hisar

Prvá varianta tejto robustnej stavby sa objavila približne pred 3 000 rokmi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pevnosť Hisor sa nachádza pozdĺž rieky Khanaka v údolí Hisor. Budova prešla rôznymi rekonštrukciami, renováciami a prístavbami. Historické záznamy poukazujú na pevnosť v Hisore už v roku 1000 pred Kristom. Novšie záznamy o pevnosti sa vzťahujú na obdobie, keď kráľ Cyrus Veľký založil prvú perzskú ríšu (okolo roku 550 pred n. l.).

Z pôvodnej pevnosti sa, žiaľ, veľa nezachovalo. Datovanie súčasnej pevnosti nie je jednoduchá úloha, pretože rôzne budovy boli pridané v rôznych obdobiach. Vo vnútri pevnosti bola nedávno postavená budova na svadobné obrady. Najstaršou zachovanou časťou pevnosti Hisor je oblúková brána, ktorá pochádza pravdepodobne z obdobia okolo roku 500.

Mešita Chasmai Mohiyon bola postavená v roku 700, teda v rovnakom období, keď sa začala aj výstavba mešity Sangin (Kamenná mešita), ktorá však bola dokončená až o takmer 1 000 rokov neskôr. Významným prvkom mešity Sangin sú štyri džbány bez dna umiestnené v stenách kupoly na zlepšenie akustiky sály.

V roku 1500 sa buduje niekoľko súčastí pevnosti, konkrétne múr, kde sa nachádza hlavná brána, Stará medresa, mauzóleum Makhdumi A’zam a niektoré prístavby Starej mešity. Jedným z posledných prírastkov vedľa pevnosti je karavanseraj z roku 1808, miesto pre obchodníkov z Hodvábnej cesty a ich ťavy, kde mohli pokojne prenocovať. Z karavanseraja sa zachovala len spodná časť, pretože vrchnú časť zabrali Sovieti na výstavbu divadla v Dušanbe.

Väčšina stavieb bola zrenovovaná. V starej medrese sa nachádza múzeum s predmetmi z vidieckej minulosti Tadžikistanu a sovietskymi pamiatkami. Na druhej strane cesty sa nachádzajú aj staré konské stajne.

Tadžikistan ponúka ďalšie miesta

Tadžikistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Тоҷикистон
Hlavné mesto: Dušanbe
Úradné jazyky: tadžičtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 143100 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: somoni
Kód meny: TJS
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.489 TJS
Medzinárodný kód krajiny: TJK/TJ
Internetová doména: .tj
Predvoľba telefónneho čísla: +992

Blízke miesta do +/- 300km