Skip to content

Karavánseráj Susuz

Málo známy karavanseraj ukrytý medzi farmárskymi domami na tureckom vidieku.

Približná doba čítania: 3 minúty

Susuz Yolu je nenápadná vidiecka dedina pozdĺž diaľnice Antalya-Burdur. Táto dedina, obklopená poľnohospodárskou oblasťou a peknými kopcami, je súborom súkromných poľnohospodárskych domov zoskupených okolo jej centra, ktorého rozloha je približne 500 x 500 metrov. Tesne pred príchodom do centra obce upozorňuje odfarbená tabuľa na Susuz Karavánseráj. Krátka cesta cez dedinu vedie ku karavánseráj, čo je typ hostinca pre cestujúcich v karavánach, kde si môžu oddýchnuť a zotaviť sa z ciest. Prvá vec, ktorá ťa zaujme, je jeho veľkosť – možno to nie je najväčší karavánseráj na svete, ale v tejto malej dedinke vyzerá giganticky.

Napriek tomu má táto veľkosť zmysel. Nachádza sa približne 74 kilometrov od Antalye, za nádhernými horami tiahnúcimi sa pozdĺž cesty. V súčasnosti je to očarujúci úsek kľukatých ciest, ale v dávnych časoch musela byť táto trasa mimoriadne náročná.

Susuz Han bol postavený v 13. storočí za vlády Giyaseddina Keyhüsreva II. a vykazuje prvky charakteristické pre seldžucké architektonické obdobie. Na ľavej strane vchodu sa nachádza nápis, ktorý záhadne uvádza, že “staviteľom tejto stavby je”, pričom zvyšok nápisu zmazal čas.

Smerom na východ bola táto stavba pravdepodobne jednou stranou nádvoria, ohraničeného dnes už neexistujúcimi budovami. Má rozmery približne 20 × 20 metrov, tri lode a veľkú, vysokú kupolu v strede. Kolmo na lode je päť klenutých uličiek. Ak sú vstupné dvere zatvorené, budova je zahalená do tmy, pretože je vybavená len niekoľkými úzkymi otvormi, ktoré umožňujú vstup prirodzeného svetla.

Karavansaraj Susuz

Na vonkajšej strane budovy je vidieť vynikajúce kamenárske práce. V súlade so seldžuckou tradíciou je ústredným prvkom fasády portál, ktorý zdobia zložité geometrické vzory a korunuje ho súbor výklenkov. Pri bližšom pohľade možno medzi ozdobami rozoznať anjelov, drakov a levov.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.746 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km