Skip to content

R.T.O. reliéf

Nádherné umelecké dielo, ktoré malo zapôsobiť na spojenecké sily.

Približná doba čítania: 3 minúty

Tokijská stanica je hlavným dopravným uzlom Tokia, ktorý spája metropolu so všetkými ostatnými veľkými mestami v krajine. Sama o sebe je tiež zázrakom, od retro fasády z červených tehál na strane Marunouchi až po rozsiahle, viacposchodové nákupné centrá vo vnútri a niekoľko historických tajomstiev ukrytých pred očami.

Mapa Japonska

Takzvaný reliéf R.T.O., ktorý sa nachádza v blízkosti východu Yaesu na strane linky Keiyo, je najlepším príkladom takýchto často prehliadaných kúskov histórie na tokijskej stanici. Väčšina cestujúcich okolo neho prejde bez jediného pohľadu a tí niekoľkí, ktorí mu venujú krátky pohľad, ho zvyčajne zavrhnú ako nič výnimočné, len ako zväčšenú reliéfnu mapu Japonska za sklenenou vitrínou.

Až na to, že to tak samozrejme nie je – je to oveľa viac než len obyčajná nástenná maľba. Mapa je v skutočnosti pozostatkom zo spojeneckej okupácie Japonska, pričom “RTO” znamená Railway Transportation Office (Úrad pre železničnú dopravu), založený v roku 1947 pod vedením generála Douglasa MacArthura.

Počas výstavby úradu jeden z pracovníkov navrhol, aby mal nejakú funkciu, ktorá by spojenecké sily ohromila. Podľa návrhu architekta Junpeia Nakamuru vznikla reliéfna mapa Japonska, ktorá zdobila čakáreň R.T.O. v budove tokijskej stanice. Znázorňuje mnohé ikonické pamiatky Japonska, ako napríklad horu Fuji a obrad Yabusame v Kamakure, pričom každé miesto je pomenované latinkou.

Po skončení spojeneckej okupácie sa reliéf R.T.O. v istom čase nepoužíval, až kým ho zamestnanci stanice znovu neobjavili počas rekonštrukcie budovy Marunouchi okolo roku 2012. Dielo bolo znovu nainštalované na súčasné miesto a odvtedy tam stojí ako málo docenený kúsok povojnovej histórie japonskej dopravy.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 171.373 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81