Skip to content

Kodaňský zemiakový rad

Rad domov pomenovaný podľa zemiakového poľa

Približná doba čítania: 3 minúty

V 19. storočí bol veľký dopyt po cenovo dostupných a bezpečných obytných priestoroch pre stále sa rozširujúci počet robotníkov v Kodani. Veľký počet voľných pracovných miest v továrňach podnietil mnohých robotníkov k migrácii z dánskeho vidieka do najrušnejšieho dánskeho mesta. Starý dánsky bytový fond nezodpovedal dopytu. Viaceré rodiny sa tlačili v chátrajúcich vežičkách. V uliciach Kodane sa nachádzali splašky, odpadky a všelijaký odporný bordel. Po zúriacej epidémii cholery v roku 1853, ktorá zabila viac ako 5 000 ľudí, si dánska vláda uvedomila, že Kodaň zúfalo potrebuje nové domy.

Kartoffelrækkerne

Od roku 1873 začal Robotnícky stavebný spolok stavať navzájom prepojené rady trojposchodových domov zo žltých tehál. Nové domy sa nazývali Kartoffelraekkerne alebo “zemiakový rad”. Názov Potato Row odkazuje na bývalú poľnohospodársku oblasť, na ktorej boli nové domy postavené a kde kedysi bolo zemiakové pole. V každom zemiakovom dome bývali 3 samostatné rodiny. Každá rodina mala svoje vlastné poschodie.

Kartoffelrækkerne

480 domov v zemiakovom rade stojí dodnes. V 70. rokoch 20. storočia mnohé z kodanských zemiakových domov chátrali. Bola snaha zbúrať domy v zemiakovom rade, aby sa mohla vybudovať cesta cez Kodaň. Obyvatelia Potato Row sa horlivo postavili proti iniciatíve kodanskej rady, ktorá požadovala zbúranie všetkých domov v Potato Row. Obyvatelia súhlasili s renováciou Potato Row a prestavbou každého domu na jednorodinný byt. Dnes je Potato Row vychýreným susedstvom. Kompaktný dizajn zemiakového radu je medzi modernými architektmi v kurze. Nečakajte, že za obydlie inšpirované Potato Row zaplatíte cenu robotníckeho stavebného združenia. Novodobé zemiakové domy – s tesne na seba naskladanými kuchyňami a malými izbami – sa predávajú za veľké peniaze. Škoda, že Robotnícke bytové združenie zaniklo v roku 1974. Dánsky trh s bývaním sa určite vyvinul. Našťastie ulice lemované blatom zostali minulosťou.

Kartoffelrækkerne

Dánsko ponúka ďalšie miesta

Dánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.461 DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do +/- 300km