Skip to content

Rundetårn

V tejto najstašej hvezdárni sa konajú každoročne aj závody jednokoliek...

Približná doba čítania: 2 minúty

Rundetårn, teda “guľatá vež”, je zavŕšená kopulou, v ktorej sa nachádza najstaršia doposiaľ funkčná hvezdáreň v Európe. Bola postavená v roku, kedy zomrel Galileo, teda 1642, na pokyn kráľa Kristiána IV. Dánskeho. Pôvodne tu boli vystavané dve verzie slnečnej sústavy: jedna podľa Galilea so Slnkom v strede a druhá podľa dánskeho astronóma Tycho Brahe, kde bolo v strede Zem.

Rundetårn je známa svojou architektúrou, miesto schodiska totiž na vež vedie tehlová chodba, ktorá sa okolo stredu budovy obtočí 7.5krát. Toto neobvyklé riešenie má praktický dôvod: Na vrchol veže bolo nutné dopraviť ťažké astronomické prístroje, čo sa robilo ľahšie na kolieskách.

Rundetårn bola až do roku 1861 súčasťou kodanskej univerzity, bola však nahradená hvezdárňou Østervold na predmestí, kde nie je pozorovanie rušené svetlami mesta.

Rundetårn je teraz otvorená pre verejnosť. Každoročne sa tu na jar taktiež koná závod jednokoliek, v ktorom musia jazdci vyjsť hore a potom dole. Rekordný čas 1:48,7 z roku 1988 nebol doposiaľ prekonaný.

Rundetårn

Dánsko ponúka ďalšie miesta

Dánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.461 DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do +/- 300km