Skip to content

Strategická raketová základňa Pervomajsk

Posledná zostávajúca jadrová raketová základňa na Ukrajine.

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto odstavené silo a odpaľovacie centrum medzikontinentálnych balistických rakiet je jedinečným pozostatkom sovietskeho režimu uprostred Ukrajiny. Počas studenej vojny mali USA aj ZSSR v podzemných silách stovky jadrových rakiet v plnej pohotovosti, pripravených začať tretiu svetovú vojnu a vzájomné úplne zničenie. Len toto samotné odpaľovacie zariadenie malo desať medzikontinentálnych balistických rakiet SS-24 Scalpel, každú s desiatimi termonukleárnymi hlavicami, pričom všetky mierili na ciele na Západe.

Po konci studenej vojny a rozpade Sovietskeho zväzu sa všetky rakety z nového nezávislého štátu Ukrajina stiahli a základne sa zničili. Táto v Pervomajsk je jedinou výnimkou, z ktorej sa zachovali aspoň nejaké časti. Patria k nim silo medzikontinentálnych balistických rakiet s už natrvalo otvoreným poklopom a odpaľovacie kontrolné stredisko nachádzajúce sa hlboko pod zemou.

Pervomajsk

V rámci exkurzii na toto miesto prejdete aj naspodok šachty do odpaľovacieho strediska, kde uvidíte simulovanú odpaľovaciu sekvenciu. Nad zemou sa zase nachádza výstava pod holým nebom, ktorej súčasťou sú rakety, raketomety a ďalšie podobné vybavenie. Zlatým klincom expozície je bezpochyby vyradená medzikontinentálna balistická raketa SS-18 Satan, tá najsilnejšia, akú kedy ZSSR zostrojil. Vnútri je malé múzeum venované histórii základne.

Keďže na tomto mieste nehovorí nikto po anglicky, zahraniční návštevníci bez dostatočných znalostí ukrajinčiny alebo ruštiny by si mali vopred dohodnúť anglicky hovoriaceho sprievodcu alebo tlmočníka. Väčšina spoločností, ktoré ponúkajú výlety do Černobyľa, má v repertoári aj návštevu tohto miesta.

Pervomajsk

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 43.4 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km