Skip to content

Maják Tillamook Rock

Tento maják slúžil iba krátku chvíľu. Podmienky pre výstavbu a neustálu prevádzku sú veľmi náročne. A to je len dva kilometre od pobrežia.

Približná doba čítania: 3 minúty

Osud majáku, ktorý miestny prezývalí “otrasný Tilly” nezačal práve najlepšie. V roku 1878 sa vláda rozhodla, že lode plaviace sa v okolí polostrova Tillamook Head potrebujú viac svetla pre jednoduchšiu a bezpečnejšiu navigáciu. Na pevnine na maják nebolo vhodné miesto a tak bola zvolená skala Tillamook Rock ležiaca asi 2 kilometre od pobrežia.

V roku 1879 sa na skalu vydal John Trewavas, aby miesto preskúmal. Keď sa pokúšal u ostrovčeka zakotviť, vlny ho strhli do rozbúreného mora. Trewavas bol prvý z mnohých obetí, ktoré si vlny či nebezpečná skala vyžiadali.

Po 575 dňoch sa skupine pracovníkov konečne podarilo maják postaviť, úloha to bola však neľahká. Medzi loďou a vrcholom skaly museli natiahnuť lanovú kladu, po ktorej na útes dopravili najprv materiál a nakoniec sami seba. Ani nie tri mesiace pred zahájením prevádzky majáku plavila sa v blízkosti skaly v hmle loď Lupatia. Nasledujúceho rána vlny vyplavili telá všetkých 16 členov posádky.

Zamestnanci majáku taktiež nemali ľahkú úlohu. Na skale ošľahanej vetrom a búrkami bojovali fyzicky i psychicky vybavení vždy na dobu 6 mesiacov, než sa mohli vydať na pevninu pre ďalšie zásoby.

Maják na ostrove, USA

Maják Tillamook Rock bol funkčný po celých 77 rokov, než bol roku 1957 vyradený z prevádzky. Potom nastal nečakaný zvrat.

V roku 1980 maják zakúpila realitná developerka Mimi Morissetteová, ktorá z neho urobila kolumbárium: úložisko urien s popolom zomrelých. Majáku sa začalo hovoriť “Nekonečno na mori” a pokiaľ mu v roku 1999 Oregonská pohrebná správa odobrala licenciu, bolo tu uložených na 30 urien. (Medzi mnohé dôvody bolo uvedené nedostatočné vedenie záznamov a nevhodné zachádzanie s ostatkami).

V majáku sa urny s popolom nachádzajú dodnes (prevádzkovatelia ich nazývajú čestnými strážcami majáku), skala je však hlavne útočiskom morských vtákov, ktorí sa sem vydávajú klásť vajcia. Bezpečne sa na ňu dá dostať len helikoptérou.

Maják na ostrove, USA

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km