Skip to content

Leśniewo Ponorkové stavidlá

Na stavidlách pri tejto poľskej dedine, ktoré boli postavené na prepravu nemeckých ponoriek cez nikdy nedokončený Mazurský kanál, sa dnes nachádza lanový park.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pred druhou svetovou vojnou, keď historický región Mazursko vo Východnom Prusku pripadol Poľsku, nemeckí inžinieri dlho snívali o vybudovaní kanála, ktorý by spojil Veľké mazúrske jazerá s Baltským morom. Výstavba Mazúrskeho kanála sa nakoniec začala v roku 1911, ale prerušila ju vojna a politické nepokoje v Nemecku – až kým vojna tento projekt zrejme nadobro neukončila. Čiastočne dokončené stavidlá kanála sú dnes roztrúsené po severnom Poľsku a ruskej Kaliningradskej oblasti, pričom najpôsobivejšie ruiny sa nachádzajú pri poľskej obci Leśniewo.

Nacisti si uvedomovali strategickú hodnotu Východného Pruska pre svoje vojnové operácie vo východnej Európe – napokon, Hitler si tam vybral svoje vojnové veliteľské stanovište – a v 30. rokoch 20. storočia začali prieplav intenzívnejšie rozvíjať. Predpokladá sa, hoci sa to nikdy nedokázalo, že nacisti mali v úmysle využívať prieplav na prepravu ponoriek. Zdá sa byť príliš veľkou náhodou, že napríklad južné vyústenie Mazúrskeho kanála, malá dedinka Mauerwald (dnes “Mamerki”), je miestom, kde sa nacisti rozhodli vybudovať komplex bunkrov pre vrchné velenie Wehrmachtu (Oberkommando des Heeres), známy ako OKH Mauerwald.

Tak či onak, nacisti na projekte doslova zanechali svoju stopu: na hornom uzávere v Leśniewe je viditeľný odtlačok v betóne, kde sa nachádzala orlica a hákový kríž.

Leśniewo Ponorkové stavidlá

V Leśniewe sa nachádzajú dve opustené plavebné komory Mazurského kanála. Horné stavidlo, väčšie a pôsobivejšie z nich, bolo teraz doplnené malým lanovým parkom, ktorý poskytuje návštevníkom možnosť bezpečne vystúpiť na vrchol masívnej betónovej konštrukcie. Pre tých, ktorí majú dostatok odvahy, bol jaskynný interiér plavebnej komory vybavený lanovkou a kyvadlovou hojdačkou. Areál je však voľne prístupný a návštevníci môžu navštíviť vonkajšie priestory zámku bez toho, aby platili za vstup cez lanový park.

Poľsko ponúka ďalšie miesta

Poľsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Polska
Hlavné mesto: Varšava
Úradné jazyky: poľština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. november 1918
Rozloha: 312696 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: poľský zlotý (=100 grošov)
Kód meny: PLN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.313 PLN
Medzinárodný kód krajiny: POL/PL
Internetová doména: .pl
Predvoľba telefónneho čísla: +48

Blízke miesta do +/- 300km