Skip to content

Grūto Park

Skanzen s veľkou zbierkou sôch zo sovietskej éry.

Približná doba čítania: 2 minúty

Grūto Park je skanzen v blízkosti malého letoviska Druskininkai (asi 130 km juhozápadne od hlavného mesta Vilnius) s veľkou zbierkou sôch zo sovietskej éry a expozíciou ďalších sovietskych ideologických pamiatok z čias litovskej sovietskej éry.

Grūto Park

Po znovuzískaní nezávislosti Litvy v roku 1990 boli rôzne sovietske sochy odstránené a odhodené na rôznych miestach. Miestny podnikateľ požiadal litovské úrady, aby mu pridelili sochy do vlastníctva, a tak mohol vybudovať múzeum financované zo súkromných zdrojov. Tento park so sovietskou tematikou vznikol v mokradiach národného parku Dzūkija. Mnohé z jeho prvkov sú rekonštrukciami sovietskych väzenských táborov Gulag: drevené chodníky, strážne veže a ploty z ostnatého drôtu.

Jeho zriadenie sa stretlo s tvrdým odporom a jeho existencia je stále kontroverzná. Tieto sochy stoja ako symboly krutosti a absurdity sovietskeho režimu a poukazujú na machinácie realizované s historickými faktami. Niektoré myšlienky, ktoré mali byť pôvodne súčasťou parku, neboli nikdy povolené.

Grūto Park

Takáto veľká koncentrácia pomníkov a sôch s ideologickým obsahom v jedinej expozícii pod holým nebom je však vo svete zriedkavým javom.

V parku sa nachádzajú aj detské ihriská, mini ZOO a kaviarne, ktoré zahŕňajú pamiatky zo sovietskej éry. Pri špeciálnych príležitostiach herci hrajú inscenácie rôznych festivalov sponzorovaných Sovietskym zväzom.

Grūto Park

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km