Skip to content

Lanovky v meste Chiatura

Tieto priemyselné "smrtiace pasce" z čias Stalina visia bez života nad mestom

Približná doba čítania: 3 minúty

Mesto Chiatura v Gruzínsku vzniklo uprostred inak nevábne strmých údolí a hlbokých roklín vďaka bohatej žile mangánu, ktorá bola vhodná na ťažbu. Zradný terén bol však príliš náročný a neefektívny na to, aby ho baníci prekonávali pešo, preto sovietska vláda nainštalovala neistú sieť visutých lanoviek.

Je úžasné, že niektoré z pôvodných lanoviek – zhrdzavené a chátrajúce – ešte pred niekoľkými rokmi fungovali. Teraz boli vyradené z prevádzky, ich stanice boli zatvorené a vozne visia bez života na lanách.

Chiatura bola založená koncom 19. storočia ako banícka kolónia a rýchlo sa stala obľúbeným zdrojom mangánu a železa, ktoré sa získavalo z bohatých hôr v oblasti. Nanešťastie, každodenné cestovanie robotníkov z ich miest na dne kopcovitých roklín a kaňonov na rôzne banské miesta bolo neuveriteľne časovo náročné.

V snahe dostať tieto osoby rýchlejšie do banských tunelov preto stalinská vláda v roku 1954 nainštalovala systém visutých lanoviek. Produktivita a produkcia v baniach sa dramaticky zvýšila vďaka vysokozdvižným “kovovým rakvám”, ktoré boli schopné prepravovať aj samotnú rudu priamo do čakajúcich tovární.

Po rozpade ZSSR sa mnohé bane zatvorili, no všadeprítomné lanovky sa naďalej používali. Žiaľ, údržba tratí a staníc nebola celkom dostatočná a staré lanovky boli nakoniec v roku 2018 vyradené z prevádzky. Niektoré z viac ako 17 starých staníc budú teraz obnovené ako kultúrne pamiatky.

Medzitým od septembra 2021 preváža cestujúcich a návštevníkov v okolí Chiatura nová sústava moderných lanových dráh, ktoré postavila francúzska spoločnosť Poma. K dispozícii sú štyri nové linky: Mukhadze, Lezhubani, Sanatorium a Naguti.

Staré lanovky Chiatura sú už vyradené a budú obnovené. Niekoľko staníc je uzavretých zátarasami, zatiaľ čo staré vagóny nehybne visia na svojich tratiach. Ak chceš vedieť ako to vyzeralo pred uzavretím, týmito lanovkami sme sa stihli zviezť tesne pred uzavretím úplne všetkých liniek.

Štyri nové lanovky sú plne funkčné a vychádzajú z centrálnej stanice lanoviek v centre mesta. Linky sú v prevádzke od 8.00 do 20.00 s prestávkou od 14.00 do 15.00. Lístky stoja 50 tetri (cca 14 centov) v jednom smere.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.841 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995