Skip to content

Historický park Phu Phra Bat

Zmes nebezpečne vyvážených balvanov, starobylých petroglyfov a budhistických svätýň.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pred miliónmi rokov bol tento park súčasťou oceánskeho dna. Keď vyschlo, erózia pokračovala v tom, čo voda pravdepodobne už začala: nahlodávala pieskovec pod mohutnými balvanmi. Výsledkom sú mohutné balvany nemožne vyvážené na vrchole malých pieskovcových výčnelkov. Nie je ťažké pochopiť, prečo ľudí pred tisíckami rokov priťahovala mystika, ktorou je toto miesto opradené.

Pred tromi až štyrmi tisíckami rokov začali ľudia na niekoľkých jaskyniach kresliť geometrické obrazce, zvieracie a ľudské postavy. Sú to najstaršie známky civilizácie v tejto oblasti. Nachádza sa tu aj niekoľko kamenných značiek, ktoré však vytesali asi pred 1 200 rokmi Mon Dvaravati a nachádzajú sa v okolí najodvážnejších skalných balansov. Možno práve v tomto období boli do výklenkov vytesané sochy Budhu, ale takmer všetky boli zničené nájazdníkmi.

Najpríťažlivejšie skaly nesú názvy ako Konská stajňa Tao Baros a Jaskyňa pustovníka, čo odkazuje na miestnu báj o princovi, ktorý bol v jednej z jaskýň väznený a nakoniec ho oslobodil princ menom Tao Baros.

Historický park Phu Phra Bat

Ak by ti to všetko nestačilo, na jednej zo skál sa nachádza aj 1,5 metra hlboká priehlbina, o ktorej sa hovorí, že je to odtlačok Budhovej nohy. V skutočnosti názov parku, Phu Phra Bat, znamená doslova „Hora Budhových stôp“. Z tohto dôvodu sa medzi skalami nachádza množstvo svätýň nedávneho pôvodu.

Vďaka jedinečným geologickým vlastnostiam a kultúrnemu významu ľudských artefaktov bola táto oblasť v roku 1991 vyhlásená za historický park.

Thajsko ponúka ďalšie miesta

Historický park Phu Phra Bat

Thajsko - Krátke info

Miestny názov: Prathet Thai
Hlavné mesto: Bangkok
Úradné jazyky: thajčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 513120 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: baht = 100 satangov
Kód meny: THB
Kurz (za 1 € dostaneš): 38.298 THB
Medzinárodný kód krajiny: TH
Internetová doména: .th
Predvoľba telefónneho čísla: +66

Blízke miesta do +/- 300km