Skip to content

Maják na Matinicus Rock

Matinicus je najvzdialenejšie obývané územie pri východnom pobreží Atlantického oceánu, ktoré je súčasťou Spojených štátov.

Približná doba čítania: 4 minúty

Keď bol neskúsený Kevin Arsenaut pridelený ako pomocník na maják, o ktorom nevedel zhola nič, opýtal sa svojich kolegov z pobrežnej hliadky, aké to tam je. Jeden z nich ho ubezpečil, že tam za každým stromom čaká dievča.

Keby Arsenaut čítal výročnú správu Správy majáku z roku 1891, vedel by, že na ostrovčeku Matinicus Rock nerastú stromy ani kríky, ledva nejaké to steblo trávy medzi kameňmi. Že nie je ničím iným ako neusporiadanou hromadou roztrúsených skál, často bičovaných a presúvaných vlnami.

Naozaj, na holom ostrovčeku sa darilo viac majákom ako rastlinám, lebo na jeho výbežkoch boli vztýčené dve navlas rovnaké veže, aby osvetľovali nebezpečné vody štátu Maine.

maják na ostrove

Avšak na ostrovčeku Matinicus Rock ženy naozaj boli, a pokiaľ niečím vynikali, tak svojou odvahou a statočnosti. Abbie Burgess sem prišla v šestnástich rokoch v sprievode rodičov a mladších sestier. Abbie bude pomáhať svojmu otcovi, strážcovi majáku, s údržbou a obsluhou svetla a starať sa o svoju matku, ktorá je v dôsledku choroby pripútaná k lôžku.

maják na ostrove

V januári 1856 sa Samuel Burgess vydal člnom pre zásoby. Počas jeho neprítomnosti sa strhla neohlásená búrka, ktorá mu bránila v návrate. O tri dni neskôr víchrica zosilnila a more sa rozzúrilo natoľko, že veľká časť ostrova zostala pod vodou. Keď do domu, kde bývali, vnikla voda, Abbie svoju matku a sestry presťahovala na jediné bezpečné miesto: na severnú vežu. Voda jej siahala až po kolená, ale ona sa odvážila zachrániť sliepky, ktoré stále pobehovali po dvore. Podarilo sa jej to, okrem jedinej. O chvíľu neskôr udrela strašlivá vlna a zmietla dom i s kurníkom. Ženy uväznené štyri týždne v majáku si museli vystačiť s denným prídelom zostávajúcim z misky kukurice a jedneho vajíčka. Abbie udržiavala svetlá rozsvietené. Konečne búrka utíchla. Samuel Burgess sa vrátil na ostrov v obavách, že už svoju rodinu nikdy neuvidí. Nakoniec sa však všetci šťastne stretli, živí a zdraví.

maják na ostrove

O päť rokov neskôr dostal Matinicus Rock nového strážcu. John Grant prišiel v sprievode svojho syna Isaaca, aby tu obsluhovali maják. Rodina Burgessových sa musela odsťahovať, ale Abbie na majáku nejaký čas zostala, aby nových strážcov zoznámila s jeho fungovaním. Medzi Abbie a Issacom sa zrodil milostný vzťah, rovnako búrlivý ako vlnobitie Atlantiku. Abbie už Matinicus Rock nikdy neopustila. Milenci sa rok potom vzali a z manželského zväzku sa narodili štyri deti, ktoré vyrastali v nemilosrdnej víchrici.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km