Skip to content

Vulkán Capulin

Táto sopka sa dvíha ako obrovské mravenisko z planiny pod ňou, pričom cesta sa špirálovito stáča až k jej okraju.

Približná doba čítania: 3 minúty

Približne pred 60 000 rokmi naposledy vybuchla sopka Capulin a vychrlila lávu, oheň a popol na územie dnešného severovýchodného Nového Mexika. Dnes je vyhasnutá a jej takmer dokonalý škvarový kužeľ sa týči ako obrovské mravenisko asi 300 metrov nad okolitou krajinou.

Sopka Capulin bola vyhlásená za národnú pamiatku v roku 1916 počas vlády prezidenta Woodrowa Wilsona, ktorý ju označil za „pozoruhodný príklad nedávno vyhasnutých sopiek … veľkého vedeckého a najmä geologického záujmu“.

Z geologického hľadiska je sopka Capulin pomerne mladá a krásne symetrická sopka. Jej okraj má obvod asi jeden a pol kilometra, zatiaľ čo základňa je obklopená stopami starých lávových prúdov. A z vrcholu sopky môžu návštevníci vidieť približne 21 000 štvorcových kilometrov okolitého sopečného poľa Raton-Clayton, ktorého je Capulin súčasťou (z vrcholu je vidieť aj Nové Mexiko, Colorado a Oklahomu).

Capulin Volcano National Monument

Vďaka bohatej pôde v okolí sopky je národná pamiatka Capulin Volcano domovom prosperujúceho ekosystému. Sopka je pokrytá borovicovým a borievkovým lesom a rôznymi kríkmi, medzi ktoré patrí aj čučoriedka, ktorá sa v španielčine nazýva capulin, odtiaľ pochádza aj názov sopky. Toto prostredie je domovom Jeleneca ušatého, čiernych medveďov, horských levov a viac ako 70 druhov vtákov vrátane divých moriek, roadrunner-ov a kolibríkov.

Ďalšou zaujímavosťou sopky Capulin je dva kilometre dlhá asfaltová cesta, ktorá sa špirálovito tiahne hore a okolo sopky až na jej okraj, čím sa Capulin stáva jednou z najprístupnejších sopiek na svete. Volcano Road, ako sa tejto ceste hovorí, je jednou z najpozoruhodnejších ciest v štáte a sama osebe je atrakciou.

Na sopku nejazdí žiadna verejná doprava, takže je na návštevníkoch, aby výstup absolvovali nezávisle autom (pre väčšie vozidlá platia obmedzenia). Pripravte sa teda na nezabudnuteľný špirálovitý výstup bez akýchkoľvek zábran, slepých zákrut a niekoľkých prudkých zrázov, keď budete stúpať približne 300 metrov k okraju Capulinu.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Vulkán Capulin

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km