Skip to content

Nákupné centrum Hveragerði Sunnumӧrk

Nákupné centrum postavené na dvoch kontinentoch.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď developeri hľadali vhodnú lokalitu na projektovanie nového nákupného centra a administratívnej budovy na juhozápade Islandu, mesto Hveragerði ležiace na hlavnom islandskom okruhu sa zdalo byť vhodnou lokalitou. V roku 2003 sa však pri príprave základov pre novo plánovanú štvorpodlažnú budovu objavila hlboká puklina v zemi, ktorá prechádzala priamo stredom plánovanej výstavby.

Puklina bola v skutočnosti trhlina, ktorá patrila k stredoatlantickému hrebeňu, kde sa stretávajú kontinenty Amerika a Európa. Severoamerická a euroázijská tektonická doska sa od seba oddeľujú zvyčajne pod oceánom, avšak na celom Islande je tento jav viditeľný aj na pevnine.

Dva kontinenty

Namiesto hľadania nového miesta pre svoje nákupné centrum sa developeri rozhodli prispôsobiť svoje plány a premeniť trhlinu na funkciu. Časti odhaleného zlomu sú zakryté vystuženým sklom a boli zakomponované do podlahy nákupného centra. Puklina v zemi je osvetlená, aby bolo možné lepšie vidieť jej hĺbku.

Ďalšie úpravy návrhu budovy zahŕňali odstránenie plánovanej štvorposchodovej kancelárskej veže, obmedzenie výšky stavby na jedno podlažie a zosilnenie základov, aby odolali zemetraseniu. Pribudlo aj informačné turistické centrum, knižnica a geologická expozícia.

Geologická expozícia predstavuje následky silného zemetrasenia s magnitúdou 6,3 stupňa Richterovej škály, ktoré otriaslo južným Islandom v roku 2008. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo niečo vyše kilometra juhovýchodne od mesta Hveragerði.

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

Island, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 148.977 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km