Skip to content

Návršie uší

Pohrebisko pre uši a nosy tisícok zmrzačených kórejských vojakov.

Približná doba čítania: 2 minúty

V nenápadnej uličke na predmestí Kjóta sa nachádza 9 metrov vysoký pamätník porastený mechom, pod ktorým sa ukrývajú uši a nosy desiatok tisíc Kórejcov.

Keď v roku 1592 viedol generál Hideyoshi Toyotomi japonskú armádu do Kórei s cieľom následne dobiť i Čínu, dorazilo na poloostrov na 160 000 japonských vojakov s rozkazom nemilosrdne zabíjať.

Rešpekt a početnú výhodu si armáda získavala tím, že zabíjala všetkých bez rozdielov. Tradične nosili samuraji ako trofeje hlavy svojich nepriateľov. Pretože však mala armáda tak obrovské množstvo obetí, začali im vojaci urezávať nosy a niekedy taktiež uši. Odhady sa rôznia, ale je isté, že Japonci pozabíjali najmenej 150 000 Kórejcov. Niektorým obetiam sa podarilo prežiť, nosy im tak boli urezané zaživa.

Návršie uší
Hoci vyzerá nenápadne, je Návršie uší šokujúcim pamätníkom na vojnové zločiny

Mimizuka doslova znamená “Návršie uší”, hoci sa tu nachádzajú predovšetkým urezané nosy. Keď bol monument v roku 1597 postavený, jeho názov znel Hanazuka, teda “Návršie nosov”. Meno bolo zmenené o niekoľko desaťročí neskôr, pretože názov “Návršie nosov” bol uznaný ako príliš krutý. Urezané uši sú pre Japoncov asi prijateľnejšie.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 163.678 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km