Skip to content

Ichimonjiya Wasuke

Tento rodinný podnik 25. generácii ponúka sladkosti už viac ako tisícročie

Približná doba čítania: 2 minúty

Medzi mnohými historickými obchodmi v Kjóte vyniká obchod Ichimonjiya Wasuke, ktorý funguje už viac ako tisíc rokov. Pôvodný majiteľ údajne začal podávať pražené ryžové koláčiky, známe ako aburi-mochi, tým, ktorí navštevovali neďalekú svätyňu Imamiya. V čase hladomoru a moru sa verilo, že obetovanie bambusových špízov tamojším bohom poskytne ochranu pred chorobami.

V Ichiwa, ako sa cukrárni dôverne hovorí, je aburi-mochi jedinou položkou v ponuke. Ryžové koláčiky, ktoré sa takmer nezmenili od dávnych čias, vyrába matriarcha už 25. generácia potomkov zakladateľa. Najprv sa ochutia kinako alebo mletými sójovými bôbmi, potom sa opečú a prelejú sladkou omáčkou z bieleho misa.

aburi-mochi

Súčasná budova spoločnosti Ichiwa je zložená z viacerých drevených domov, z ktorých najstarší pochádza z konca 17. storočia a najnovší z obdobia Taisho, teda z prelomu 19. a 20. storočia. Vo vnútri sa nachádza studňa, ktorá pochádza ešte zo stredoveku, teda z obdobia pred érou samurajov, a z ktorej sa brala voda na prípravu ryžových koláčov. Hoci sa dnes z hygienických dôvodov nepoužíva, jej prítomnosť dodáva miestu určitý pocit historickej veľkoleposti.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.902 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81