Skip to content

Saganská romantická vyhliadková železnica

Jazda vlakom uprostred ničoho poskytuje cestujúcim jeden z najikonickejších výhľadov na ročné obdobia v Japonsku.

Približná doba čítania: 4 minúty

Ťažko si predstaviť Kjóto bez toho, aby sme si ho spojili so zeleným bujným bambusovým lesom Arashiyama. Napriek tomu návštevníci často prehliadajú vyhliadkový vlak Sagano, známy aj ako Sagano Romantic Train, ktorý sa vypravuje z rovnakej stanice na celodenný výlet do bambusového lesa. Pre tých, ktorí o tom nevedia, sa zdá, že vlak smeruje do obytných miest za lesíkom – a práve v tom spočíva jeho skromná krása.

Ak budeš sledovať trasu vyhliadkového vlaku Sagano, zistíš, že je úzko spätá so zákrutami rieky Hozugawa. Táto kľukatá trasa je v ostrom kontraste s traťou JR Sanin Line, ktorá jednoducho pretína pohorie.

Trasa vlaku Sagano bola pôvodne súčasťou linky JR Sanin Line až do roku 1989. Jej pokojné, kľukaté tempo sa však ukázalo ako nedostatočné pre miestnych obyvateľov v oblasti, ktorí sa potrebovali rýchlo dostať do centra Kjóta. Bola vybudovaná nová trať a staré trate Sagano boli vybavené nostalgickými, staromódnymi vozňami, ktoré začali žiť svoj druhý život ako vyhliadková trasa.

Cestujúci otvoreného vlaku Sagano vychádzajú z prievanu v prvom horskom tuneli a vítajú ich panoramatické výhľady na roklinu. Počas slnečných dní sa rieka dokonca prezentuje ako žiarivo tmavá tyrkysová. Scenéria sa dramaticky mení v závislosti od ročného obdobia – okolité svahy sa môžu meniť od bledoružovej farby sakúr až po teplé, živé odtiene jesene. Je to takmer, akoby si sa dostal na prvé miesto v hlavnom programe farieb Japonska.

Návštevníci môžu vystúpiť na ktorejkoľvek z horských staníc na ďalšie túry, ale väčšina absolvuje celú cestu až na konečnú zastávku Torokko Kameoka Station. Tá sa nachádza hneď za horským pásmom a zdá sa, že leží uprostred ničoho. Tu vystúpia mnohé obasani (japonský výraz pre tety alebo staršie ženy), aby sa odfotili s pôvabným, starodávnym exteriérom vlaku, a potom opäť nastúpia na spiatočnú cestu. Ostatní cestujúci odchádzajú pešo na neďalekú stanicu JR Umahori, odkiaľ sa priamejším (a lacnejším) vlakom vracajú do centra Kjóta.

Práve táto nenápadná prechádzka poskytne autentický pohľad na život farmárov na predmestí Kjóta. Ak sa rozhodneš spomaliť a opustíš dav turistov ponáhľajúcich sa na vlak, zrazu sa ocitneš osamote stáť uprostred širokých plôch ryžových polí a môžeš slobodne preskúmať tiché štvrte, ktoré s poliami susedia. Ak by si prišiel večer, môžeš si dokonca nájsť vyvýšené miesto a pozorovať západ slnka nad iskrivými vodami polí.

Po nástupe do vlaku smerujúceho do Kjóta na stanici JR Umahori vystúp opäť na stanici JR Saga-Arashiyama. Nezabudnuteľný onsen najvyššej kvality nájdeš v lokalite Fu-fu-no-yu, len kúsok odtiaľto. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako ukončiť celodenný výlet do oblasti Arašijama.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 164.591 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km