Skip to content

Norie z Hama

Z týchto nádherných historických vodných kolies sa zachovalo len niekoľko, ale aj tie sú ohrozené miestnymi nepokojmi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Norie v sýrskom meste Hama sú zbierkou historických vodných kolies, ktoré sú také krásne a prepracované, že v porovnaní s nimi klasické vodné kolesá vyzerajú veľmi jednoducho. Bohužiaľ, po stovkách rokov prežitých v minulosti hrozí, že sa tieto krásne drevené konštrukcie stanú obeťami miestnych konfliktov.

Dôkazy o týchto bohato zdobených vodných kolesách pochádzajú už z 5. storočia n. l., hoci sa nezistilo, že by niektorý zo zachovaných príkladov bol až taký starý. Norie (“kolesá z hrncov” v arabčine) boli pôvodne postavené na rieke Orontes na presun vody cez sériu akvaduktov, ktoré napájali farmy v celej osade, a stali sa takými ikonickými, že sa nakoniec stali symbolom mesta. Dokonca aj po tom, ako sa prestali bežne používať s príchodom moderných zavlažovacích systémov, zostali norie neporušené a zostarli do krásnych historických ikon agrárnej minulosti mesta.

Norie Z Hama

Do dnešných dní sa v meste zachovalo 17 historických kolies, niektoré sú pripojené k starým budovám, iné stoja voľne, ako sa mesto okolo nich menilo. Tieto ikonické pamiatky mali byť dokonca považované za chránené artefakty UNESCO, ale toto označenie, žiaľ, ešte nebolo schválené. Bohužiaľ, v každom prípade môže byť už neskoro. Nedávne správy z vojnou zmietaného regiónu naznačujú, že niektoré, ak nie všetky norie mohli byť spálené. V záujme histórie dúfajme, že tieto správy sú značne prehnané.

Norie Z Hama
Pohľadnica z roku 1930

Sýria ponúka ďalšie miesta

Sýria - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: سوريا
Hlavné mesto: Damask
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. máj 1946
Rozloha: 185180 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: sýrska libra
Kód meny: SYP
Kurz (za 1 € dostaneš): 13951.416 SYP
Medzinárodný kód krajiny: SYR/SY
Internetová doména: .sy
Predvoľba telefónneho čísla: +963

Blízke miesta do +/- 300km