Skip to content

Serjilla: Mŕtve mesto

1500 rokov stará osada duchov pomaly zaniká.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nedošlo k žiadnym katastrofickým udalostiam, ktoré by spôsobili masový odchod zo Serjilly. Malé poľnohospodárske mestečko nepostihla žiadna katastrofa, ani žiadna zdrvujúca prírodná pohroma. Vyskytli sa síce nejaké invázie a choroby, ale Serjilla sa jednoducho rozplynula v krajine, zabudnutá, ale zachovaná v čase.

Mŕtve mesto

Séria 800 malých dedín z 5. storočia, známych ako Mŕtve mestá Sýrie, je pozoruhodne zachovaná a poskytuje svetu informácie o živote v malej byzantskej poľnohospodárskej komunite. Serjilla sa nachádza len 80 kilometrov juhozápadne od Aleppa a je jedným z najzachovalejších Mŕtvych miest.

Serjilla bola založená v roku 473 n. l. a bola malým, ale prosperujúcim agrárnym mestom. Podobne ako všetky dediny v tejto oblasti, aj Serjilla sa zaoberala pestovaním olív, olivového oleja, hrozna, vína a pšenice. Cez oblasť sa tiahli úrodné obchodné cesty a ľudia žili skromným kresťanským životom s malým luxusom alebo veľkolepými pamiatkami. Archeológovia, ktorí skúmali túto oblasť, poukázali na túto skromnosť ako na charakteristický znak mesta a považovali ho za priemerné poľnohospodárske mesto spred 1500 rokov.

V 7. storočí, keď začala získavať moc dynastia Umayyadovcov, sa obchodné cesty presunuli z oblasti a Mŕtve mestá sa pomaly vysídľovali. V tomto období došlo k niekoľkým útokom arabských útočníkov. Migrácia zo Serjilla a jej susedov však bola založená najmä na ekonomických záujmoch.

Dnes sa v ruinách nachádza mnoho stavieb starovekého mesta vrátane kresťanského kostola, dvojposchodovej vily a malej budovy s lisom na olivy. Hoci mesto nebolo opustené v zmätku, mnohí si všímajú prízračné prostredie v okolí Serjilla a absolútne pustú krajinu, ktorá ho obklopuje.

Mŕtve mesto

Sýria ponúka ďalšie miesta

Sýria - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: سوريا
Hlavné mesto: Damask
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. máj 1946
Rozloha: 185180 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: sýrska libra
Kód meny: SYP
Kurz (za 1 € dostaneš): 13915.359 SYP
Medzinárodný kód krajiny: SYR/SY
Internetová doména: .sy
Predvoľba telefónneho čísla: +963

Blízke miesta do +/- 300km