Skip to content

Observatórium Smokey Jack

Toto observatórium sa nachádza v najvyššie položenej obci tmavej oblohy na svete a víta amatérskych aj profesionálnych astronómov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Svetelné znečistenie zmenilo spôsob, akým mnohí z nás vnímajú nočnú oblohu. V závislosti od toho, kde sa nachádzate, môžete vidieť len niekoľko hviezd alebo len tie, ktoré svietia najjasnejšie. To však nie je prípad mesta Westcliffe v štáte Colorado.

Observatórium Smokey Jack

Toto bývalé banícke mesto v údolí Wet Mountain Valley v centrálnej časti Colorada sa pustilo do misie, aby jeho obloha nebola znečistená svetlom. Susedné mestá Westcliffe a Silver Cliff spolu tvoria jedny z 36 miest tmavej oblohy na svete, z ktorých päť sa nachádza v Colorade. Tieto komunity tvrdo pracujú na tom, aby udržali oblohu bez svetelného znečistenia, a výsledkom je nerušená nebeská krajina. S nadmorskou výškou necelých 2 500 metrov sú Westcliffe a Silver Cliff najvyššie položeným komunitným miestom tmavej oblohy na svete.

Observatórium Smokey Jack

Observatórium Westcliffe, postavené v roku 2015, je pomenované po známej hvezdárke Suzanne B. Jackovej, známej ako Smokey Jack, ktorá pomohla založiť organizáciu Dark Skies of the Wet Mountain Valley. Má zaťahovaciu strechu a teleskop na sledovanie nočnej oblohy.

V observatóriu sa počas celého roka konajú podujatia vrátane hviezdnych párty, hviezdnych festivalov, fotografických workshopov a najlepších pozorovaní astronomických udalostí, ako sú kométy a meteorické roje. Pre tých, ktorí nemôžu prísť osobne, ponúka hvezdáreň aj virtuálne hviezdne večierky, na ktorých sa návštevníci môžu dozvedieť viac o hviezdnej oblohe. Štrnásťpalcový Schmidt-Cassegrainov teleskop využíva počítačom riadené zameriavanie a sledovanie. Kamera pripojená k teleskopu premieta živé obrazy na 3 metrovú obrazovku umiestnenú v nedávno vybudovanom amfiteátri.

Observatórium Smokey Jack

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km