Skip to content

Ostrov Mamula

Tento ostrov, bývalá vojenská pevnosť a miesto nevýslovných hrôz počas druhej svetovej vojny, sa môže stať ďalším luxusným letoviskom na Jadrane.

Približná doba čítania: 3 minúty

Čiernohorská vláda má s týmto strašidelným neobývaným ostrovčekom v Jadranskom mori veľké plány.

Pevnosť na ostrove Mamula, ktorá bola postavená v roku 1853, bola najprv rakúsko-uhorskou vojenskou pevnosťou. Ostrov sa však stal najznámejším počas druhej svetovej vojny pre izolovaný koncentračný tábor postavený na mieste bývalých hradieb.

Od 30. mája 1942 až do konca vojny využívali vojská Benita Mussoliniho ostrov Mamula na umiestnenie tisíciek osôb proti ich vôli. Hoci osobitné postupy vedenia záznamov neboli silnou stránkou režimu, Mamula bola známa ako tábor plný krutosti a mučenia. S týmto miestom sa spájalo najmenej 130 úmrtí, z ktorých väčšina bola spôsobená hladom.

Po zatvorení koncentračného tábora Mamula a ostatných budov, bolo všetko ponechané napospas skaze. Odvtedy na ostrove nikto nežil. Hoci sa ostrov nachádza v ideálnej vzdialenosti od pobrežia, čo vytvára pocit odľahlosti spojený s ľahkým prístupom, až doteraz sa neobjavili žiadne snahy o obnovu pozemku alebo budov – vrátane stoviek ciel, ktoré sa kedysi používali na zadržiavanie väzňov.

Čiernohorskí úradníci majú plán na obnovu rozpadávajúcej sa pevnosti. Podľa tejto odvážnej vízie by sa Mamula zbavila temnoty až na nepoznanie: z bývalého koncentračného tábora by sa stalo moderné, luxusné letovisko na pobreží. Kúpele? Áno. Nekonečný bazén? Áno. VIP nočný klub? Ale samozrejme. Cena tohto projektu sa odhaduje na 15 miliónov eur a bol prezentovaný ako vynikajúci spôsob, ako vytvoriť pracovné miesta pre miestnych obyvateľov a zároveň využiť prosperujúci cestovný ruch v regióne.

Ostrov Mamula, Čierna Hora

Od januára 2016 sa na túto návnadu chytila švajčiarska investičná spoločnosť. Spoločnosť Orascom Development Holding AG podpísala 49-ročnú nájomnú zmluvu, aby sa táto nočná mora premenila na skutočnosť. Teraz už len keby títo hypotetickí budúci turisti zostali v nevedomosti o tom, kde spia…

Čierna Hora ponúka ďalšie miesta

Čierna Hora - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Црна Гора
Hlavné mesto: Podgorica
Úradné jazyky: čiernohorčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. júna 2006
Rozloha: 14026 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ME
Internetová doména: .me
Predvoľba telefónneho čísla: +382

Blízke miesta do +/- 300km