Skip to content

Pevnosť Ross

Najjužnejšia bašta ruského impéria v koloniálnej Amerike.

Približná doba čítania: 3 minúty

Keď si ľudia spomenú na Kaliforniu, vybaví sa im mnoho vecí a Rusko 19. storočia medzi ne spravidla nepatrí. Len 200 kilometrov severne od San Francisca sa však nachádza pevnosť Fort Ross, najjužnejšia bašta starého ruského impéria na území dnešných Spojených štátov.

Expanzia Ruska na východ sa začala v 16. storočí za Ivana Hrozného a v roku 1741 ruskí prieskumníci “objavili” Aljašku cez Beringov prieliv. Krátko nato udelil cár monopol na obchod s Aljaškou Ruskej americkej spoločnosti a impérium pokračovalo v ťažení do Severnej Ameriky.

V snahe nakúpiť zásoby, vyslala RAC (Russian American Company) v roku 1806 dve lode do San Francisca, ktoré vtedy patrilo Španielsku. Komandant San Francisca sa zdráhal pripustiť cudzí vplyv, takže rokovania trvali šesť týždňov. Počas tohto obdobia sa ruský vodca Nikolaj Rezanov zasnúbil s veliteľovou dcérou. Rezanov odišiel, aby získal povolenie od cára oženiť sa mimo svojho ruského pravoslávneho náboženstva, ale počas cesty cez Sibír zomrel. Jeho vyvolená trpezlivo čakala na jeho návrat a nakoniec sa stala mníškou. Tento tragický príbeh lásky vyrozprával v básni Bret Harte a v roku 1981 moskovská divadelná hra Juno a Avos na motívy tohto príbehu naplnila kinosály.

Pevnosť Ross, Kalifornia

V roku 1812 sa skupina Rusov a domorodých Aleutov z Aljašky plavila na juh a založila pevnosť Fort Ross na území dnešného okresu Sonoma v severnej Kalifornii. Postavili obchodnú pevnosť pozostávajúcu z niekoľkých stavieb zo sekvojového dreva ako základňu na lov morských vydier, pestovanie plodín a obchodovanie so španielskou kolóniou v Kalifornii.

Nakoniec sa ukázalo, že toto miesto sa ťažko spravuje a z dlhodobého hľadiska je nerentabilné. V dôsledku toho a rastúcich konfliktov s mexickou vládou a americkými osadníkmi, spoločnosť pevnosť zatvorila a stiahla sa na Aljašku.

Dnes pevnosť Ross stojí pozdĺž diaľnice 1 a je súčasťou systému štátnych parkov v Kalifornii. Súčasťou pevnosti sú zreštaurované a zrekonštruované drevené stavby, ktoré vyzerajú podobne, ako keď tu žili Rusi. Nachádza sa tu aj replika prvého kalifornského veterného mlyna v skutočnej veľkosti, pravoslávny kostol a návštevnícke centrum s informáciami o pevnosti a často zabúdanej histórii ruského osídlenia Kalifornie.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km