Skip to content

Yanartaş

Plamene na tejto hore už nezhasli viac ako 2 500 rokov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Z diaľky táto kamenistá oblasť vyzerá ako každá iná hora. Ale vylezieš na vrchol a uvedomíš si, že to nie je celkom obyčajné miesto.

Ohnivé plamene sa tu mihajú z puklín a medzier. A horia už najmenej 2 500 rokov, živené metánom presakujúcim cez prieduchy.

Hovorí sa, že v minulosti námorníci využívali horu ako akýsi maják, ktorého požiare poskytovali ľahko viditeľný orientačný bod. V dnešnej dobe turisti využívajú všadeprítomné ohne na varenie čaju, alebo na opekanie klobás.

Yanartaş

Hora je tiež spojená s legendou o Chimére. V antických dobách boli plamene spájané s legendárnym monštrom: Chimérou. Táto mýticka príšera s levou hlavou, kozím zadkom a hadom namiesto chvosta chrlila zo svojej tlamy plamene a strážila vchod do podsvetia.

Logo čerpacej stanice v Turecku
Dnes je obrys tohto netvora súčasťou loga štátnej siete čerpacích staníc Petrol Ofisi

Lýkijský kráľ poslal Bellerophona na horu, aby monštrum zabil. Tak mal odčiniť údajné znásilnenie kráľovej dcéry Sfeneboy. Pomocou okrídleného koňa Pegasa Bellerophon svoju úlohu úspešne splnil. Vraj jej vylial do úst horúce olovo. Mŕtva Chiméra skončila pod zemským povrchom, a ako pripomienku svojej dávnej existencie chrlí večný oheň.

Z blízkej dediny Çıralı k prvým večným ohniskám je to približne 10 minút peši. Odporúčame vyjsť až na vrchol, čo je približne hodina do kopca. Nezabudni si vziať dostatok tekutín, keďže po ceste sa nevyskytujú žiadne chaty ani pramene.

Určite treba ísť až v noci, kedy plamene bude viditeľnejšie. Zober si klobásy či marshmallow. K dokonalosti určite poteší fľaša vína. A určite tam nechoď v sandáloch!

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.522 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km