Skip to content

Pohrebný pamätník Guidarelli-ho

Legenda hovorí, že každá žena, ktorá pobozká túto sochu, sa čoskoro vydá.

Približná doba čítania: 2 minúty

Viac ako 20 rokov po zavraždení Guidarella Guidarelliho, úradníka Cesareho Borgiu, v Palazzo Monsignani v Imole, venoval sochár Tullio Lombardo v roku 1525 toto neuveriteľné dielo nešťastnému rytierovi.

Počas nasledujúcich storočí po vytvorení pomníka sa stal legendárnym po celom svete. Podľa legiend sa každá žena, ktorá pobozkala sochu, mala v tom istom roku vydať, pričom každý manžel mal mať nakoniec dieťa krásne ako Guidarelli.

Guidarell Guidarelli

Táto historka sa stala takou populárnou, najmä v období romantizmu v 19. storočí, že ženy z celého sveta posielali soche milostné listy. V Ravenne existovala aj kancelária, ktorá spravovala všetku korešpondenciu.

Z umeleckého hľadiska je tu silný kontrast medzi štylizovaným brnením a veľmi detailnou, realistickou tvárou, ktorá prenáša agóniu a bolesť muža, ktorému bol násilne odňatý život. Socha bola taká cenená, že múzeá, ako napríklad South Kensington Museum v Londýne, Museum of Fine Arts v Bostone a múzeum v Buenos Aires, chceli mať kópiu tejto sochy.

Keď bola pôvodná socha v roku 2004 konečne očistená od zvyškov šminiek a rúžu, odhadovalo sa, že Guidarelliho pobozkalo viac ako milión žien.

Dnes si krásnu pamiatku môžeš pozrieť v Múzeu umenia v Ravenne, hoci teraz je umiestnená v sklenenej vitríne.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km