Skip to content

Chihuahua znamená v jazyku nahuatl suché piesočné miesto. Človek by preto prirodzene čakal, že púšť Chihuahua bude pustá. Je to najväčšia púšť Severnej Ameriky a púšte sú predsa vo všeobecnosti suché územia, ktoré neoplývajú životom. Aj v tých najsuchších a najnehostinnejších púšťach však môžeme nájsť prekvapivú rozmanitosť života. A hoci by si mnohí mysleli, že je v nich ticho ako vo vákuu alebo ako pri známej skladbe 4’33” od Johna Cagea, v skutočnosti je v nich občas čulý ruch.

Púšť Chihuahua

Púšť Chihuahua sa tiahne od Arizony cez juhozápadný Texas a štátnu hranicu od Mexika a celkovo zaberá takmer 362 600 kilometrov štvorcových. Vraví sa o nej, že je to tretia biologicky najrozmanitejšia púšť sveta. Nachádzajú sa v nej úplne vyprahnuté oblasti, ktoré sú naozaj nebezpečné pre všetky formy života, ale aj očarujúce lúky, ktoré sú domovom vtáctva vrátane ostrohárok ozdobených či rôznych dravcov, ale aj bylinožravcov, akým je napríklad vidloroh americký. Krajinou pretekajú nepravidelné rieky a potoky a miestne horúce pramene a mokrade sú domovom rôznych druhov rýb, napríklad kaprizúbkotvarej ryby Cyprinodon julimes. Na odľahlých vrcholkoch hôr môžeme kde-tu natrafiť aj na borovicu ťažkú alebo javor, zatiaľ čo v kotlinách nájdeme záplavu kaktusov, júk a sukulentov, ktorých tu rastie vyše 300 rôznych druhov.

Púšť Chihuahua

Životodarnú vlahu dodáva ekosystému rieka Rio Grande/Rio Bravo, ktorá tečie z Colorada do Mexického zálivu. Spolu s podzemnými prameňmi a vzácnymi letnými dažďami tvorí jedinú zásobáreň vody v oblasti.

Predsa však tento vzácny zdroj miestni odkláňajú a vodu z neho využívajú na zavlažovanie púštnych fariem, kde pestujú napríklad na vodu náročnú lucernu, bavlnu alebo pekanové orechy. Okrem toho sa voda čerpá aj pre potreby čoraz početnejšieho obyvateľstva regiónu. Na miestne životné prostredie to má však veľmi vážny dopad. Pre nadmerné spásanie dobytkom a premenu lúk na polia dochádza k erózii pôdy a strate prirodzených prostredí a potravy pre divú zver. Pri čoraz vyšších teplotách sa rýchlo vyparí aj to vzácne malé množstvo zrážok, ktoré tu spadne. Pokiaľ sa neprijmú potrebné opatrenia, aby sa tomu všetkému zabránilo, stane sa z púšte Chihuahua ďalšia pustatina bez života.

Púšť Chihuahua

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.816 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52