Skip to content

Stratené mesto Herakleion

Starobylé mesto sa "vynorilo" z hlbín Stredozemného mora

Približná doba čítania: 2 minúty

Bolo to sotva viac ako legenda. Mesto Thonis-Heracleion, ktoré sa objavilo v niekoľkých vzácnych nápisoch a starovekých textoch, bolo tisíce rokov ukryté hlboko pod morom.

Po rokoch pátrania, pri ktorom prehľadávali rozsiahlu oblasť zálivu Abu Qir pri egyptskom pobreží, uvidel francúzsky archeológ Franck Goddio a jeho tím, ako sa z vodného tieňa vynorila kolosálna tvár. Goddio konečne narazil na Thonis-Herakleion, úplne ponorený 6,5 kilometra od pobrežia Alexandrie. Medzi podmorskými ruinami sa nachádzalo 64 lodí, 700 kotiev, pokladnica zlatých mincí, sochy vysoké 5 metrov a predovšetkým pozostatky mohutného chrámu boha Amona-Gereba a malé sarkofágy pre zvieratá, ktoré tam boli prinesené ako obety.

Stratené mesto Herakleion

Ruiny a artefakty zo žuly a dioritu sú pozoruhodne zachované a umožňujú nahliadnuť do toho, čo bolo pred 2300 rokmi jedným z veľkých prístavných miest sveta. Prístav Thonis-Herakleion (egyptský a grécky názov mesta) kontroloval všetok obchod do Egypta.

Stratené mesto Herakleion

Mesto postavené okolo svojho veľkého chrámu bolo pretkané sieťou kanálov, akýchsi starovekých egyptských Benátok, a na jeho ostrovoch sa nachádzali malé svätyne a domy. Herakleión bolo kedysi veľkolepé mesto v ktorom korunovali aj slávnu egyptskú panovníčku Kleopatru. Mesto však zaplavili vody Stredozemného mora a postihol ho podobný osud ako bájnu Atlantídu.

Egypt ponúka ďalšie miesta

Egypt - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): 50.991 EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20

Blízke miesta do +/- 300km