Skip to content

Svätyňa Itsukushima

Japonský národný poklad pôvodne postavený v roku 593 n. l.

Približná doba čítania: 2 minúty

Svätyňa Itsukushima je šintó svätyňa, ktorá sa nachádza na ostrove Miyajima v prefektúre Hirošima v Japonsku. Je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, je zasvätená trom dcéram šintoistického božstva morí a búrok a je postavená na mólach nad vodou mora Seto, pretože ostrov bol pôvodne považovaný za príliš posvätný na to, aby naň mohli vstúpiť bežní ľudia.

Šestnásť metrov vysoká o-torii z gáfrového dreva, ktorá stojí vo vode pred svätyňou a ktorá bola naposledy prestavaná v roku 1875, je jednou z najznámejších pamiatok v Japonsku. Pôvodná svätyňa bola postavená v roku 593 n. l. a v priebehu rokov bola mnohokrát prebudovaná. Súčasná stavba pochádza z polovice 16. storočia, ale vychádza z projektu dokončeného v roku 1168 a financovaného vojenským vodcom Taira no Kiyomori.

Itsukushima Jinja Otorii

Päťposchodová pagoda vedľa svätyne s názvom Goju no to bola postavená v roku 1407 a slúži ako budhistický chrám zasvätený Benzaiten, bohyni výrečnosti, hudby a bohatstva.

Keďže Itsukushima je považovaná za posvätnú pôdu, na ostrove nie sú povolené žiadne nemocnice ani cintoríny. Predpokladá sa, že malé mijasimské jelene žijú na ostrove už viac ako 6 000 rokov, neboja sa ľudí a obťažujú turistov, aby sa mohli najesť.

Itsukushima Jinja Otorii

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Svätyňa Itsukushima

Japonsko - Krátke info

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km