Skip to content

Toaleta v prírode

"Najväčšia záchodová kabínka na svete" ponúka jedinečný zážitok zo zastávky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Japonsko je všeobecne známe svojou prvotriednou kultúrou toaliet. Nielenže vynašlo a spopularizovalo špičkové toalety, ale v celej krajine je aj niekoľko verejných záchodov, ktoré stoja za zmienku. Niektoré z nich sú umelecké inštalácie, iné sú jednoducho bizarné alebo jedinečné.

Toaleta v prírode

Dobrým príkladom je dámska toaleta na stanici Itabu v prefektúre Čiba, ktorá sa štylizuje ako “najväčšia záchodová kabínka na svete”. Toaletu s oficiálnym názvom “Toaleta v prírode” vytvoril v roku 2012 známy japonský architekt Sou Fujimoto a čoskoro posunul túto malú, neudržiavanú stanicu do povedomia celej krajiny.

Keďže je obklopená ohradou zo 675 cédrových kmeňov, ktorá sa tiahne v dĺžke asi 50 metrov, nič netušiaci návštevníci si nemusia uvedomiť, že ide o verejnú toaletu, ale po vstupe dovnútra nájdu jedinú presklenú kabínku stojacu uprostred záhrady. Rastie tu množstvo kvetov a ďatelín a vedľa kabínky dokonca kvitne čerešňa, ktorá kvitne počas jari.

Toaleta v prírode

Samotná kabínka nie je ničím výnimočná, ale je vybavená primeraným zariadením vrátane zásob toaletného papiera, čistého umývadla a malého zrkadla. K dispozícii je aj záves pre tých, ktorí chcú vyskúšať túto jedinečnú toaletu, ale necítia sa dostatočne pohodlne na jej použitie v takomto otvorenom priestore.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 163.678 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km