Skip to content

Požičiavame si auto a spoznávame Jerevan a okolie

CK Knirsch 26. augusta 2021

Približná doba čítania: 18 minút

Keďže nechceme celých 14 dní v Arménsku stráviť v Jerevane a cestovanie miestnou dopravou zvanou maršrutky je síce zážitok, ktorí sme si užili do sýta v susednom Gruzínsku, rozhodli sme sa radšej si požičať na celý čas auto. A v týchto krajinách nie je lepšej voľby, ako nesmrteľná a legendárna Lada Niva. Ako sme neskôr zistili, lepšie sme nemohli ani urobiť a navyše to umocní ten “správny” zážitok z cestovania.

Hromadnou dopravou do autopožičovne

Aj keď Jerevan je rozlohou o tretinu menší ako Bratislava, tak na naše prekvapenie majú metro. Síce to je iba jedná linka s dĺžkou 13.4 km, pre dorazenie do cieľa nám vyhovuje. Pred tým, ako vojdeme do podzemnej stanice, z neďalekého bankomatu vyberáme nejakú hotovosť. Ešte netušíme ako sa kupujú lístky, a či sa dá platiť kartou.

“Lístky” nie sú v pravom zmysle lístkami. Tzv. plastové žetóny sa dajú kúpiť u obsluhy pred turniketom za cenu 100 ֏ (asi 17 centov). Ten následne hodíš do turniketu a môžeš prejsť. Bohužiaľ, využívanie metra nie je veľmi orientované na turistov. Všetky stanice a aj orientačná mapa je písaná v arménčine. My síce vieme na ktorú stanicu chceme ísť, ale máme to napísane latinkou. Stačí ukázať názov stanice obsluhe eskalátorov (áno, zamestnankyňa celú pracovnú dobu sleduje pohybujúce schody či fungujú) a len mi ukáže rukou na ktorej strane máme nastúpiť.

Metro bolo postavené ešte v čase ZSSR za 9 rokov. Dokonca ustálo i veľké zemetrasenie v roku 1988. Metro fungovalo už na druhý deň po zemetrasení.

Požičanie auta

Tak, ako hocikde v Európe, ani v Arménsku si nie je problém vybrať akékoľvek auto z pohodlia domova cez internet. Väčšina medzinárodných autopožičovní, ale ponúka len klasické mestské auto a pseudo SUV, ktoré prvý horší terén neprejdú. Lada Niva hraje prím len v lokálnych požičovniach a navyše patria k tým najlacnejším variantám.

V požičovni Car&Van ťa vyjde toto autíčko na dva týždne približne 370,- € bez poistenia. Je pravda, že auto “žerie trávu i deti” popri ceste (bežná spotreba je okolo 11l/100km), ale pri cene 0.78,- € za liter benzínu 95, majú aj lacnejší 92, ktorý už u nás nenájdeš, to vôbec nebude bolieť.

Samotný akt požičania je stále rovnaký. Už vopred na webe požičovne si môžeš prečítať samotné podmienky, ktoré podpíšeš v kancelárii. Obhliadka auta, vyznačenie nedostatkov na protokole je už štandardným úkonom a môžme vyraziť.

Vo výbave je aj taký bonus, ako dáždnik (až neskôr zistíme, že nefunčný), zato ťažné lano nie je výbave, dokonca ani také drobnosti ako držiak na mobilný telefón, či nabíjačka v autozapaľovači na USB. Našťastie práve na držiak a nabíjačku sme mysleli vopred a doniesli sme si ich z domu.

Platenie v Arménsku
Platby kartou nie sú veľmi rozšírené ako u nás. Sú ako tak dostupné tieto možnosti v mestách, ale stále sa preferuje platba v hotovosti. To môžeš badať aj na tom, že si kľudne zaúčtujú ďalší príplatok za platbu kartou. V požičovni chceli napr. +2% pri platbe kartou.

Radšej si vyzdvihni z bankomatov dostatok hotovosti, určite sa ti zíde. A keď použiješ CURVE kartu, ešte aj ušetríš na výhodnom kurze.

Arménske peniaze
26 000 ֏ predstavuje približne 45,- €

Krátky výlet mimo Jerevanu

Aby som sa oboznámil s autom, radšej opúšťame chaotický systém jazdenia v meste a vyrážame smerom na západ obzrieť prvé významne pamiatky Arménska. Doprava je podľa európskeho štýlu jazdenia príliš chaotická a hlučná. Napr. takmer sa nepoužívajú blinkre, na všetko sa trúbi a jediné, čo sa tu rešpektuje z našich pozorovaní, sú semafory. Nemáš problém jazdiť v protismere, zaparkovať v jazdnom pruhu, otočiť sa cez 6 prúdovú cestu a prejazd 3 prúdovým kruhovým objazdom je adrenalínovým zážitkom, ale o tom neskôr (asi to bude na samostatnú časť).

Na Ladu Nivu si treba zvyknúť. Už len to, že zapaľovanie máš vľavo. Akcelerácia z 0 na 100 km/h trvá približne 13 sekúnd. Po pravej ruke máš nie jednu, ale rovno tri riadiace páky a treba si zvykať, ktorá je tá správna (tá najväčšia a tá najďalej od šoféra). Sedíš síce vyššie, máš perfektný prehľad, ale motor vydáva divné zvuky a celé auto je také ťažkopádne. Proste ruská výroba, ale určite ho oceníme neskôr pri našich naplánovaných cieľoch.

Lada Niva

SIM karta s internetom
Arménsko je mimo EÚ, aj preto sú hovory a internet veľmi drahý. Free WiFi je hlavným lákadlom všetkých zástavok a občerstvovacích staníc. Mobilný internet sme si vybavili u operátora VIVA MTS Armenia, kde elektronickú SIM kartu sme mali vybavenú na pobočke na počkanie. Stačí ti na to pas.

Prepaid program s 10GB dát ťa vyjde na necelých 10€. A to ešte máš zdarma väčšinu sociálnych sietí a komunikátorov.

Telefónne číslo
Na obálku nám napísali len telefónne číslo a skratku, na ktorej zistíme vyčerpaný kredit

Katedrála Zvartnots

Len 15 kilometrov od hranice mesta Jerevan sa nachádza významná pamiatka zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Katerdrála Zvartnots (v doslovnom preklade “katedrála nebeských anjelov”), rovnaké meno nesie aj medzinárodné letisko, je arménska stavbou tetrakonchového typu zo 7. storočia, postavenou na zvyškoch stavieb, ktoré pochádzajú z obdobia kráľa Urartu, Rusa II. (680 až 639 pred n. l.).

Na katedrále vidieť vplyvy sýrskej a mezopotámskej architektúry, pretože v čase stavby bolo Arménsko pod nadvládou Perzie. Samotná katedrála sa zrútila už v 10. storočí a dodnes sa diskutuje o teórii zničenia. Jedná teória hovorí o zemetrasení a druhá sa prikláňa k následkom arabských nájazdov. Pôvodne bola katerdála Zvartnots tak dobre postavená, aby vydržala 1000 rokov, čo bol predpokladaný dátum príchodu druhého Krista. Existovala aj kópia tejto katedrály v meste Ani, staroveké hlavné mesto Arménska, ale to už tiež nestojí.

Ečmiadzinská katedrála

Arménsko má neskutočné množstvo kresťanských kostolov a katedrál. Zdroje uvádzajú, že ich je niečo cez 4 000, z toho znamená, že každú chvíľu o nejaký kostol zakopneš. Asi ten najvýznamnejší je tiež kúsok od Jerevanu. Uvádza sa, že Ečmiadzinská katedrála je považovaná za najstaršiu kresťanskú katedrálu na svete (dokončená v roku 303). V pokladnici sa nachdáza veľmi cenná relikvia Svätej kopije, ktorou rímsky vojak Longinus prepichol bok Ježiša Krista, či drevo z Noemovej archy.

Bohužiaľ, momentálne je kostol uzavretý – v rekonštrukcii do roku 2022, čo je veľká škoda, ale nemienili sme tam čakať až do otvorenia. Navštevujeme aspoň blízky kostol Panny Márie, zapálime zopár sviečok a poberáme sa ďalej.

Pamätník Sardarapat

Okrem kostolov určite narazíš v Arménsku aj na mnoho pamätníkov pripomínajúcich Arménsku genocídu. Z tých významnejších sa jeden nachádza len 10 kilometrov od tureckých hraníc. Miesto nie je náhodne zvolené. Práve na tomto mieste, pri Sardarapate, sa odohrala koncom mája v roku 1918 významná bitka.

Tu zastavili Arméni postup tureckých vojsk do Baku, vďaka čomu nebolo východné Arménsko dobyté. Inými slovami, aj kvôli tomuto víťazstvu, neboli Arméni úplne vyvraždení.

Prvé, čo ťa zaujme pri príchode k pamätníku, je množstvo schodov, ktoré sú ukončené dvoma okrídlenými býkmi a zvonicou. Býci symbolizujú silu, pevnosť a vernosť a strážia posledný odpočinok hrdinov. V strede komplexu sa nachádza 25 metrov vysoká zvonica, v ktorej sú zavesené tri rady zvonov. Zdá sa, že tieto zvony sú pripravené zazvoniť a upozorniť vždy, keď hrozí nejaké nebezpečenstvo. Dnes zvonia, aby všetkým pripomenuli zvučné víťazstvo. Všimni si, že na námestí so zvonicou začína aj ulička orlov, ktoré stelesňujú hrdinov bitky. Lenže nie je tú ani kúsok tieňa, teplomer ukazuje príliš vysoké teplotu, aby sme sa tu vôbec ešte zdržiavali.

Sardarapat Memorial

Ako sa vyrába lavaš (arménsky chlieb)

Mimo miest je občas umenie nájsť nejaké občerstvenie. Z auta nie je tak ľahké prevádzky s jedlom nájsť. Vidíme neskutočné množstvo autoservisov a umývariek, čo k povahe arménskych ciest vieme pochopiť, ale naraziť na teplé jedlo je umenie. Ak ani po niekoľkých kilometroch nič schopné nevidíme a vďaka hladu už ani nevieme kam ideme, zastavujeme aspoň pri miestnej pekárni, čo vieme tiež identifikovať s ťažkosťou.

Ponuka v obchode je veľmi bohatá a čerstvá, ale z pohľadu nevieme identifikovať nielen čo to je, ale ani či to je sladkej alebo slanej verzie. So základmi ruštiny mixnutou so slovenčinou si vyberáme nejaké množstvo pekárenských výrobkov. V blízkej chladničke objavujeme aj needifikovateľné kelímky s nápojmi a jogurty to nie sú. Ľadovú kávu vieme zaručene identifikovať, ale nám oči padnú na kelímok s názvom “RESTART”. V konečnom dôsledku sa jedná o veľmi sladký broskyňový chladený nápoj. Záverečná suma činí necelé 3,- € a to odchádzame s dvoma plnými taškami.

Na záver nás pozvú aj do vedľajšej miestnosti, kde tri ženy pečú lavaš. Jedná sa o tradičný nekysnutý arménsky chlieb a dostaneš ho takmer ku každému jedlu. Vyrába sa len z pšeničnej múky a vody, niekedy sa pridáva soľ či olej. Len postup výroby je náročný. V domácich podmienkach ho ťažko urobíš, keďže by sa mal piecť v tonir-e, rozpálená hlinená pec. Pusti si naše video a veľmi ľahko pochopíš proces pečenia. Pri našom odchode nás odmenia čerstvo vytiahnutým lavašom z toniru.

Ak pochopíš, ako konzumujú Arméni lavaš, určite si to zamiluješ. Sú schopní si doň zabaliť akékoľvek jedlo. Napr. taký arménsky kebab, je vlastne šašlík so zeleninou zabalený v lavaši. Do lavašu si zabalia aj celé jedlo so sebou, náplň záleží len na tebe. A arménska pizza? Namiesto pizza cesta použijú lavaš a ďalej to už poznáš.

Hlavné jerevanské atrakcie

Na cestách mimo hlavného mesta, som sa už oboznámil s našou novou Ladou Nivou a je na čase sa vrátiť do mesta a ešte obzrieť aspoň tie najhlavnejšie atrakcie mesta. Zajtra opúšťame Jerevan a ideme objavovať krásy Arménska. Našim cieľom je zaparkovať čo najviac v centre mesta. V požičovni nám ešte nezabudli povedať k autu dôležitú informáciu: v cene je zaplatené parkovanie na vyhradených miestach ohraničených červenou čiarou, s nastavenou smiešnou cenou sú takmer všetky tieto miesta obsadené. Nakoniec nachádzame prázdne miesto na Aram street, v blízkosti tancujúcej fontány.

Tancujúca fontána

Fontána na námestí republiky je srdcom celého Jerevanu. Každý návštevník tu na chvíľu skončí. A kde je množstvo turistov, je aj veľa turistických atrakcií a lákadiel, veľakrát až gýčovo absurdného tvaru. Pre nás je najväčšou absurdnosťou, motorové vozidlo v tvare koča. My radšej mierime k fontáne si oddýchnuť, zorientovať sa kde sme a čo je náš cieľ.

Automobilový gýč

Domácich vidíme že sa ovlažujú vo fontáne, tak neskúmame či je to povolené alebo zakázané a pridávame sa aj my v ochladení nôh. V tomto horúcom teple nie je nič lepšie, ako ponoriť si nohy do studenej vody.

Hneď v tesnej blízkosti fontány je nainštalovaná malá fontána “Sedem prameňov” z ktorej sa môžeš napiť. Podľa starého arménskeho príslovia, ľudia čerpajú silu zo 7 prameňov. Autor po rekonštrukcii schoval do fontány 50 tajomstiev a každý rok odhaľuje vždy jedno tajomstvo. Prvé odhalil hneď v deň otvorenia. Aby si vôbec nejaké tajomstvo objavil, potrebuješ dôkladne poznať arménsku abecedu a príslovia, čo vôbec nespĺňame.

Pitná voda v Arménsku

Len taká poznámka na okraj. Zo všetkých pitných fontán sa môžeš bez problémov napiť. Neustále v nich tečie pitná voda. A vôbec si ju nemusíš naberať do fliaš, je ich naozaj dostatok.

Komplex kaskády

Jerevanská kaskáda je obrovské schodisko postavené z vápenca. Aj keď stavba začala už v roku 1971, tak čiastočne bola dokončená v roku 1980, ale stále pokračujú v stavbe ďalej. Je to asi ako s našou diaľnicou z Bratislavy do Košíc. K finálnemu dokončeniu im chýba len zopár metrov, ale …. akosi to nejde.

Celé kaskády sú jednoducho nádherné. Na každom poschodí sú umelecké diela s modernistickými sochami zdobených fontánami. Nie je problém zastaviť sa kdekoľvek, sadnúť si na schody a užívať si nerušený výhľad na Jerevan. A je jedno či prídeš za dňa alebo v noci. Ideálne je ešte pred obedom, kedy je komplex ako tak prázdny. Navyše po ľavej strane pod schodiskom sú po celej dĺžke eskalátory a interiér je vyzdobený tiež množstvom umeleckých diel. Len interiér je má svoje otváracie hodiny, a nedostaneš sa tam kedykoľvek. Samozrejmosťou je vstup zadarmo.

Nie je nič nezvyčajné, keď na úplnom začiatku nájdeš vystúpenia hudobníkov, pričom diváci sedia na schodoch. Námestie pred komplexom je lemované množstvom kaviarní a reštaurácii. Je to také ideálne miesto na navštívenie, ak prvý krát navštíviš toto miesto. A najmä v lete je tu príjemná teplota, fontány počas dňa neustále fungujú.

Strážkyňa hlavného mesta

Pri objavovaní krás Jerevanu bude na teba neustále dohliadať “Matka Arménska”, ako sa nazýva socha na kopci a je neustála viditeľná. Táto 22 metrov vysoká socha, s podstavcom až 51 metrov, postavená z medi nahradila sochu Stalina. Ako model pre túto sochu bolo len 17-ročné arménske dievča. Socha “Matka Arménska” symbolizuje mier prostredníctvom sily a pripomína aj niektoré významné ženské postavy z histórie, ktoré sa chopili zbrane, aby pomohli svojim mužom v bojoch proti tureckým jednotkám. Pripomína tiež dôležité postavenie a hodnotu, ktorá sa pripisuje starším ženám v arménskych rodinách.

Socha stojí na okraji parku víťazstva. Očakával by si to hocičo, ale určite nie lunapark. Ten tu stojí na jednom mieste aj svojimi atrakciami už od roku 1955 a asi každý deň prekypuje ľuďmi. Park sme navštívili vo štvrtok večer, a že to tu žilo. Dokonca aj o desiatej večer, a to tú boli všetci. Od rodín s malými deťmi až po starých.

Arménska večera
V lunaparku nájdeš aj zopár reštaurácii. A práve tu ochutnávame spomínaný arménsky kebab: šašlík zabalený v lavaši.

Prečítaj si ďalšie články

Gjumri, Arménsko

Gyumri: druhé najväčšie mesto Arménska

Ako sa nám kráti putovanie Arménskom, máme ešte v hľadáčiku jednu “mega” atrakciu. Práve táto atrakcia nie je tiež jednoducho verejnosti prístupná. Po skúsenosti s návštevou Náhorného Karabachu sa už nechceme spoliehať na informácie z internetu, že stačí pre vstup uplatiť strážnika. Preto radšej ráno voláme pre informácie na Ministerstvo hospodárstva Arménskej republiky na odbor…

Cascade complex, Yerevan

Čo ešte vidieť v Jerevane pred návratom domov

Deň odchodu sa nám blíži. Aj preto už posledné dva dni trávime už iba v Jerevane. Videli sme veľký kus krajiny a nechala na nás úžasný dojem, aj keď hlavné mesto sme poriadne ešte nepreskúmali. To sme si nechali na záver, ale zisťujeme, že aj plné dva týždne je nám veľmi málo na tak bohatú…

Aragac

Pod najvyšší vrch Arménska

S blížiacim koncom dovolenky, uzavierame kruh cestovania okolo Arménska a spoznávanie nádhernej prírody. Vraciame sa späť do Jerevanu, ale aby sme mali náš naplánovaný zoznam kompletný, ešte na pár miestach sa musíme ešte zastaviť. Bohužiaľ nestíhame úplne všetko naplánované navštíviť, ale to bude v extra časti.

Odzun Church, Armenia

Svetový unikát v zastrčenej dedine

Pôvodne máme smerovať do Gruzínska, do mesta Borjomi, lenže pandemické a hlavne nelogické podmienky nám to sťažujú. Keď by sme do Gruzínska prichádzali letecky, stačí nám potvrdenie o očkovaní, lenže pri príchode po zemi alebo mori, je potrebné okrem očkovanie proti COVID-19 vybaviť si aj PCR test. A to sa nám v Arménsku veľmi nechce,…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.