Skip to content

Agbogbloshie

Najväčšia skládka digitálneho odpadu na svete sa stala miestom, kde sa organizovaní zločinci nabúravajú do dôverných údajov vládnych inštitúcií.

Približná doba čítania: 5 minút

V rokoch 1960 – 1965 sa HDP Ghany zvýšilo takmer o 50 %. Keďže sa hospodárstvo krajiny industrializovalo, migranti z vidieckych častí Ghany sa hrnuli do Akkry, najväčšieho mesta v krajine, aby hľadali ekonomickú úľavu. Migranti žili vo veľkom slume na okraji Akkry, ktorý sa nazýval “Old Fadama”. Táto chudobná štvrť sa rozrástla v 80. rokoch 20. storočia, keď do mesta prišla ďalšia vlna migrantov, ktorí utekali pred ghanskou vojnou Konkomba-Nanumba.

Elektronický odpad, Libéria

Obyvatelia, ktorí sa usadili v Old Fadama, boli husto natlačení – až 20 Ghančanov spalo v jedinom kiosku s rozlohou 40 metrov štvorcových -, pričom tu bolo málo čistej vody alebo zdravotníckych služieb.

Táto oblasť sa veľmi podobala na iné oblasti postihnuté veľkou chudobou – teda až do začiatku roku 2000, keď sem dorazili prvé lode plné elektronického odpadu – starých počítačov, fotoaparátov, televízorov a všetkého možného – zo Spojených štátov, Japonska a Európy. Vyspelé krajiny považovali Ghanu za skládku svojho digitálneho odpadu, pretože je lacnejšie posielať nespracovaný elektronický odpad vo veľkom do rozvojovej krajiny, ako ho skutočne recyklovať.

Elektronický odpad, Libéria

Táto činnosť je podľa Bazilejského dohovoru nezákonná, ale bohaté krajiny využili právnu medzeru a klasifikovali odpad ako “dary”, aby “preklenuli digitálnu priepasť” medzi rozvinutým a rozvojovým svetom.

Zrazu bola časť Starej Fadamy označená za digitálne smetisko, známe ako “Agbogbloshie”. V nasledujúcich rokoch po uložení prvého elektronického odpadu sa lagúna Korle, ktorá sa nachádza vo vnútri Agbogbloshie, stala jednou z najviac znečistených vodných plôch na planéte s úrovňou toxicity 100-krát prevyšujúcou prípustné množstvo.

Elektronický odpad, Libéria

V tom istom čase začali malé deti z Agbogbloshie spaľovať elektronický odpad kvôli stopovým množstvám vzácnych kovov, čím zarábali štyri až šesť dolárov denne, ale pritom vystavovali svoje detské telá toxickým a karcinogénnym látkam, čo okrem iného spôsobilo 80 %-nú otravu olovom. Život v Agbogbloshie bol taký zlý, že región dostal prezývku “Sodoma a Gomora” podľa dvoch biblických miest, ktoré sú synonymom pre ťažké životné podmienky.

Na tejto ghanskej skládke sa však nachádza ešte jedno cenné bohatstvo: tajomstvá. Keď sa elektronický odpad prepravuje zo Spojených štátov a iných západných krajín do Ghany, údaje sa niekedy riadne neprepíšu alebo nevymažú – a aj keď sa tak stane, existujú nevymazateľné časti údajov nazývané “zlé sektory”, ktoré sú pre počítače nedostupné a nedajú sa prepísať. Na niektorých počítačoch, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, nemôžete úplne vymazať každý súbor, ktorý ide do elektronického odpisu.

Elektronický odpad, Libéria

To je problém alebo príležitosť, podľa toho, kto ste. Agbogbloshie je plná stoviek organizovaných zločincov, ktorí obnovujú gigabajty informácií z osobných počítačov bežných Američanov. Môžu nájsť informácie o kreditných kartách, súkromné finančné údaje a osobné spomienky.

Americká vláda dokonca v Agbogbloshie vyhadzuje svoju starú elektroniku, z ktorej mnohé obsahujú tajné vládne dokumenty. Po ich vyhodení existuje šanca, že niekto objaví tajné informácie, a v skutočnosti sa tak aj stalo. Organizovaní zločinci odhalili tajné zmluvy v hodnote niekoľkých miliónov dolárov od Agentúry pre bezpečnostné služby, Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a TSA.

Toto sú nezamýšľané dôsledky, okrem otravy olovom, rakoviny a všeobecnej hanebnosti, toho, že bohaté národy zaobchádzajú s cudzím domovom ako so svojím odpadkovým košom.

Ghana ponúka ďalšie miesta

Ghana - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ghana
Hlavné mesto: Akkra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 6. marec 1957
Rozloha: 239567 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: cedi
Kód meny: GHS
Kurz (za 1 € dostaneš): 16.221 GHS
Medzinárodný kód krajiny: GHA/GH
Internetová doména: .gh
Predvoľba telefónneho čísla: +233

Blízke miesta do +/- 300km