Skip to content

Starobylé hlavné mesto Arménska

Toto bývalé hlavné mesto Arménska patrilo medzi najväčšie na svete. Dnes sú z neho iba ruiny a navyše na území Turecka!

Približná doba čítania: 3 minúty

Pred viac ako 1 000 rokmi bolo Ani hlavným mestom Arménska prosperujúcou metropolou s viac ako 100 000 obyvateľmi, ktoré súpreilo s ostatnými veľkými mestami sveta. Ale potom, čo boli napadnutý Mongolmi v roku 1236 a zničení pri zemetrasení v roku 1319, kedysi veľké mesto pomaly upadlo do ruín.

Zrúcaniny, s mohutnými hradbami, katedrálami, kláštromi, mešitami a mostami, aj dnes nechávajú návštevníkov s otvorenými ústami. Vidieť opustené mesto však nebolo vždy ľahké. Zmluva a dobré vzťahy medzi Sovietskym zväzom a Tureckom odovzdalo Ani Turecku a tesne po studenej vojne bolo takmer nemožné vidieť Ani na mnoho desaťročí.

Po rozpade Sovietskeho zväzu je teraz možné vidieť rozsiahle ruiny z Tureckej aj Arménskej strany. Aj keď ruiny sú dnes prevažne na tureckej strane, nachádzajú sa priame na hranici s Arménskom, odkiaľ je úžasný výhľad na celé mesto.

Návšteva výhľadu na Ani z Arménska však nie je tiež tak jednoduchá. Studená vojna možno už skončila, ale hranice Arménska s Tureckom sú stále strážene ruskými jednotkami a úplne blokované ostnatým drôtom, pieskovými priekopami a strážnymi vežami. Návšteva z tureckého mesta Kars je omnoho jednoduchšia a zájazdy sa organizujú každý deň počas celého roka.

Pre návštevu vyhliadkového bodu z Arménska budeš potrebovať pas a vybaviť si povolenie v Jerevane od ministerstva zahraničných vecí. Povolenie sa vydáva bezplatne a má platnosť jeden týždeň, kde dostaneš aj príslušne inštrukcie. Celý čas na hranici ťa budú sprevádzať ruský vojaci. Budeš mať tak o rovnako zaujímavý zážitok navyše, nielen pozorovanie úchvatných ruín.

20. decembra 2019 potvrdil guvernér Shirak-u Tigran Petrosyan svoj plán, že od budúceho roku by mohli ľudia voľne navštevovať túto oblasť pri hranici a obzrieť si stredoveké mesto Ani z vyhliadky bez potreby vybavovať si povolenia.

most
Už v roku 2010 bolo plánom obnoviť most z 10. storočia cez hraničnú rieku Akhurian, ktorý bol súčasťou hodvábnej cesty.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Starobylé hlavné mesto Arménska

Arménsko - Krátke info

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374