Skip to content

Armádne depo Sierra

Jeden z najväčších vozových parkov obrnených vozidiel na svete sa nachádza v kalifornskej púšti. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Takmer kilometer nad morom v odľahlom kúte severnej Kalifornie je pripravených viac ako 26 000 obrnených vozidiel. Tvoria najvýraznejšiu časť Sierra Army Depot, 36-tisíc hektárového skladu tankov, nákladných vozidiel a obrnených transportérov americkej armády.

Armáda si v Sierre zriadila obchod počas druhej svetovej vojny a využívala základňu na uskladnenie obrovského množstva bômb a munície v stovkách obrnených “iglu”. Táto lokalita mala pre tento typ činnosti veľký zmysel. Ako armáda neskôr spomínala vo výpovedi BRAC, miesto bolo “dostatočne blízko tichomorských prístavov, ale dostatočne ďaleko od pobrežia, aby bolo chránené pred možným útokom”. Malo tiež vlastnú železnicu a mohlo sa pochváliť klímou s nízkymi zrážkami, ktorá minimalizovala hrozbu hrdzavenia. 

Sklad v Kalifornii

V priebehu desaťročí sa zásoby zbraní v Sierra Depot rozrástli, keď armáda začala využívať vyprahnutú základňu na uskladnenie rozširujúceho sa vozového parku prebytočných vozidiel. Dnes k nim patrí približne 2 000 hlavných bojových tankov M1 Abrams, ktoré sú zaparkované v úhľadných radoch, spolu s obrovským množstvom obrnených transportérov, prívesov, nákladných áut a ďalších rôznych zariadení.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km