Skip to content

V rokoch 1952 až 1978 prevádzkovala spoločnosť Anaconda Copper Company povrchovú baňu Yerington Copper Mine. Počas tohto obdobia sa v bani vyťažilo približne 165 miliónov ton medi. Hovorilo sa, že spoločnosť Anaconda ukončila ťažbu medi sčasti preto, aby sa vyhla sprísňujúcim sa environmentálnym predpisom, hoci jedným z faktorov bol určite aj pokles cien medi. Neskôr sa v malom rozsahu ťažilo, pričom sa pomocou modernejšej technológie spracovávala uskladnená ruda a hlušina, ale aj táto aktivita už skončila.

Po ukončení prevádzky bane a zastavení ťažby sa otvorená jama začala plniť vodou v dôsledku priesakov podzemnej vody. V súčasnosti sa bývalá baňa zmenila na obdĺžnikové jazero s dĺžkou približne jeden a pol kilometra a šírkou 490 metrov. V roku 2020 bolo hlboké asi 150 metrov a stále sa plnilo rýchlosťou približne 12500 m³ ročne. Nárast sa zastaví, keď sa hladina vyrovná s hladinou podzemnej vody.

Anaconda Copper Mine

Nie je prekvapením, že americká Agentúra na ochranu životného prostredia označila túto oblasť za lokalitu Superfund. V súčasnosti sa naďalej vedú často nepokojné diskusie o tom, aké sanačné opatrenia by sa mali vykonať a kto ich zaplatí.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Baňa na meď Anaconda

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km