Skip to content

Discovery Tree

Najdlhšie prevádzkovanou turistickou atrakciou v Kalifornii je peň.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1852 lovec Augustus T. Dowd stopoval veľkého medveďa grizlyho, keď objavil niečo ešte obrovskejšie – strom sekvoju obrovskú. Keď sa to roznieslo, do oblasti sa hrnuli mnohí návštevníci, hoci veľká časť okolitého sveta zostala voči nálezu skeptická. V roku 1853 bol strom zoťatý a zbavený kôry, aby mohol byť prevezený a vystavený.

Calaveras Big Trees

Keďže neexistovali dostatočne veľké píly, ktoré by dokázali rozrezať strom takej veľkosti, skupina piatich mužov strávila 22 dní navŕtavaním stromu pomocou vrtákov. Strom mal priemer viac ako 7.5 metrov, výšku 85 metrov a v čase výrubu mal 1 244 rokov. Pahýľ sa používal ako tanečný parket, bar a dokonca aj ako bowlingová dráha s dvoma dráhami. Turisti sa hrnuli na obrovský peň a k ďalším obrovským sekvojám, známym ako Calaveras Big Trees. Niektorí z týchto prvých návštevníkov vyryli do kmeňa svoje iniciály, z ktorých mnohé sú viditeľné dodnes.

Calaveras Big Trees

Samozrejme, že výrub takéhoto stromu vyvolal pobúrenie verejnosti. John Muir zvolal: „Potom vandali tancovali na pni!“ V roku 1864 bol strom Discovery Tree uvedený ako príklad potreby ochrany, keď bol kongresu predložený Yosemitský grant.

Hoci územie Calaveras vlastnili drevorubači, protesty verejnosti zastavili píly drevorubačov. V roku 1931 pozemok odkúpil štát Kalifornia. Od svojho objavenia v roku 1852 je Calaveras Big Trees naďalej najdlhšie fungujúcou turistickou atrakciou v štáte.

Calaveras Big Trees

Tento park s rozlohou 6 500 akrov je domovom niekoľkých obrovských sekvojí, ako aj širokej škály ďalších voľne žijúcich živočíchov. Nachádzajú sa tu kilometre chodníkov so sprievodcovskými službami, ktoré poukazujú na tento jedinečný ekosystém.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Discovery Tree

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km