Skip to content

Ako vyzerala Bratislava v 18. storočí?

Urob si výlet do minulosti Bratislavskými ulicami

Približná doba čítania: 4 minúty

Pri Café Propeller na nábreží Dunaja sa nachádza bronzový odliatok mesta Bratislavy. Správnejšie Prešporka. Zobrazuje stav mesta, ako vyzeral na konci 18. storočia, konkrétne v roku 1765. Môžeš vidieť, kde boli vtedajšie vstupné brány do centra mesta, hradby, predmestia či vinice.

Podkladom bol sadrový model mesta z roku 1913 od A. Stefanieho, ktorý sa nachádza v zbierkach Múzea mesta Bratislavy. Na základe modelu bol vytvorený odliatok 145x145cm a váhou 450kg osadený na betónovom podstavci. Krátke popisky sú v štyroch jazykoch: slovenčina, maďarčina, nemčina a angličtina a nezabudlo sa ani na popis pre nevidiacich.

Mapa centrum Bratislavy
Bronzový model sa nachádza na hranici námestia Ľudovíta Štúra a Vajanského nábrežím

Štyri vstupné brány do mesta

Dnes ani mnoho Bratislavčanov netuší, kde boli vstupné brány do mesta. Zachovala sa iba jedna: Michalská brána. Vieš kde sa nachádzala Vydrická brána, Laurinská brána či Rybárska brána? Pomocou prehľadného modelu získaš konkrétnu predstavu. Stopy po už neexistujúch bránach nájdeš aj teraz v uliciach Bratislavy. Na pôvodných miestach sú na chodníku umiestnené pamätné tabule.

Bratislavský hrad a Podhradie

Pozri sa na skutočný stav Bratislavského hradu a hlavne Podhradia, známeho aj ako Zuckermandel. Podhradie bolo až v roku 1848 pripojené k mestu, ktoré bolo v 19. storočí známe svojou prostitúciou. V 50. rokoch 20. storočia bol Zuckermandel zničený kvôli rozširovaniu cesty na dunajskom nábreži a výstavbe Mosta SNP. Ak sa chceš dozvedieť veľa informácii o Zuckermandel, odporúčame navštíviť Slovenské národné múzeum.

Ostatné časti

Pozri si stav ako vyzerala Bratislava pred mohutnou výstavbou a búraním v 20. storočí. Populárnu Neologickú synagógu nehľadaj. Tá bola postavená až v roku 1893. Všimni si neexistujúcu časť za Bratislavským hradom, dnešné Palisády tvoria hranicu pôvodnej Bratislavy. Za nimi sa kedysi nachádzali vinohrady. Mimo hradieb sa nachádzal dnešný Grassalkovichochov palác (prezidentský palác), ktorý bol postavený v roku 1760 spolu so záhradou vo francúzskom štýle.

Nájdi na modeli aj dnes už neexistujúce cintoríny. Žiaden z nich už nestojí. Najstaršie cintoríny ako Ondrejský cintorín (1784) alebo cintorín pri Kozej bráne (1783) vznikli až o pár rokov neskôr, ako obdobie, ktoré táto maketa zobrazuje.

Stará Bratislava
Prvé sídlisko Bratislavy bolo kedysi na Rybnom námestí. Novostavbám v roku 1765 hovorili “Neustift”.

Nájdi si historické fakty

Stačí chvíľu stráviť na internete, a zistíš si ďalšie zaujímave fakty o Bratislave v 18. storočí a môžeš si ich priamo na makete vyhľadať. Nie je to až tak veľmi ťažké. A získaš tak veľmi reálnu predstavu o historickom centre a čo bolo zachované od tohto obdobia.

Stará Bratislava
Celé historické centrum ako na dlani posunuté do histórie

Slovensko ponúka ďalšie miesta

Slovensko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovensko
Hlavné mesto: Bratislava
Úradné jazyky: slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 49035 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVK/SK
Internetová doména: .sk
Predvoľba telefónneho čísla: +421