Skip to content

Qasr Amra

Kúpele z obdobia druhého islamského kalifátu zdobia fresky so súhvezdiami, záhradami rozkoše a nahými ženami.

Približná doba čítania: 4 minúty

Qasr Amra, ktorý stojí v jordánskej púšti asi 50 míľ východne od Ammánu, je jedným z niekoľkých qusur alebo “púštnych hradov” postavených za Umajjovského kalifátu a pravdepodobne najznámejším zachovaným príkladom týchto stavieb charakteristických pre dynastiu z Damašku.

Qasr Amra, ktorý pravdepodobne postavil Walíd Ibn Jazíd (budúci kalif Walíd II.) niekedy medzi rokmi 723 a 743, bol malým kráľovským útočiskom pozostávajúcim z audienčnej sály a kúpeľov. Okrem toho, že je to jednoducho dobre zachovaná umajjovská stavba, Qasr Amra je obzvlášť pozoruhodná pre fresky, ktoré zdobia vnútorné steny a stropy.

Fresky sú významné, pretože poskytujú vzácny pohľad na prevažne svetský a prechodný štýl raného islamského umenia. Keďže fresky boli namaľované na začiatku (relatívne) islamskej éry a za vlády Umajjovcov, ktorých mocenská základňa sa nachádzala skôr v Sýrii než na Arabskom polostrove, fresky sú možno prekvapivo figurálne a vykazujú jasné byzantské a perzské vplyvy, čo jeden starožitník opísal ako “umeleckú renesanciu helenistického umenia”.

Témy sa v jednotlivých miestnostiach líšia. Scény v audienčnej sále zobrazujú činnosti ako lov, jedenie ovocia, pitie vína a obzeranie nahých žien. Na jednom paneli v tejto miestnosti je zobrazených aj šesť kráľov – byzantský cisár, perzský šach, vizigótsky kráľ Španielska, Negus z Etiópie a ďalší dvaja, ktorí sú pravdepodobne turkickými a indickými alebo čínskymi vládcami – všetci vzdávajú hold kalifovi, pričom nápisy sú v arabčine a gréčtine.

V rámci kúpeľov sa v apodyteriu (prezliekárni) nachádzajú zvieratá, ktoré robia ľudské veci, napríklad hrajú hudbu; tepidárium (teplý kúpeľ) je vyzdobený prírodnými výjavmi, rastlinami a stromami a viacerými nahými ženami; a caldárium (horúci kúpeľ) sa pýši kupolovitým stropom so zverokruhom a rôznymi inými súhvezdiami. Hviezdne zobrazenia v kaldáriu sú obzvlášť významné, pretože ide o najstarší známy príklad zobrazenia nočnej oblohy na nerovnom povrchu.

Hoci sa to zdá byť vzhľadom na abstraktnejšie a geometrickejšie štýly v neskoršom islamskom umení nesúrodé, fresky v Qasr Amra boli zrejme v súlade s lekárskymi názormi súdobých arabských lekárov, ktorí verili, že kúpanie zbavuje kúpajúceho sa troch “životných princípov” (živočíšneho, duchovného a prírodného) a že kúpele by mali byť zdobené tak, aby tieto princípy osviežili.

Qasr Amra, Jordan

Na lokalite sa nachádzajú aj dôkazy o existencii sprievodného obranného hradu, ktorý už nestojí, ako aj o dômyselnom hydraulickom systéme poháňanom zvieratami, ktorý zásoboval kúpele vodou a pravdepodobne zavlažoval záhradu. Dnes je Qasr Amra zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Jordánsko ponúka ďalšie miesta

Jordánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Urdunn
Hlavné mesto: Ammán
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. máj 1946
Rozloha: 89341 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jordánsky dinár
Kód meny: JOD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.755 JOD
Medzinárodný kód krajiny: JOR
Internetová doména: .jo
Predvoľba telefónneho čísla: +962

Blízke miesta do +/- 300km