Skip to content

Riečne kaňony Jordánska

Tieto úžasné kaňony sú koncentrované v okolí Mŕtveho mora a sú plné tečúcej vody, rýb a dokonca aj krabov.

Približná doba čítania: 4 minúty

Aj keď sa vám pri zmienke o Jordánsku možno nenapadne práve voda, táto krajina je v skutočnosti plná úchvatných roklín plných vody (“widyan” v arabčine), ktoré umožňujú neuveriteľnú turistiku, lezenie, zlaňovanie a dokonca aj rybolov. Voda pramení na západe, vyviera z horúcich prameňov alebo z čoraz zriedkavejšieho roztopeného zimného snehu a steká k Mŕtvemu moru, najnižšie položenému bodu na Zemi.

Táto voda pomaly, ale neúprosne preráža skalu. Po miliónoch rokoch vytvorila ohromujúce vrstvy striedajúcich sa spálených oranžových, opálených, prachovo ružových a béžových kameňov na miestach, ako je Wadi Mujib; žulové balvany a ohnivé steny vo Wadi Zarqa Ma’in; a jednoduchšie, kriedové pieskovcové steny vo widyan, ako je Wadi Himara.

V zime a skoro na jar sa tieto kaňony zaplavia vodou a je príliš nebezpečné chodiť v nich na túry. V lete a na jeseň voda opadne a poskytujú nezabudnuteľné dobrodružstvo a príležitosť vidieť divokú zver, ktorú nenájdete nikde inde v krajine. Ak preskúmate machom pokryté štrbiny stien kaňonu, je celkom možné, že uvidíte sladkovodného kraba, ktorý sa drží vegetácie. Nahliadnite do pokojnejších častí vodného toku a možno uvidíte plávajúce ryby, ktoré hľadajú chrumkavý hmyzí zákusok. Vo vyšších polohách, bližšie k prameňom widyanu, sa horské mačky, kozorožce a viac ako 300 druhov rastlín spoliehajú na životodarnú vodu, ktorá oživuje inak piesočnatú a kamenistú krajinu.

Úrodnosť pôdy, ktorá je možná vďaka vlhkosti dokonca aj v suchších riekach widyan, v ktorých voda nikdy nedosahuje viac ako stály prúd, poskytuje obživu ľuďom aj divokým zvieratám. Aj keď je to menej časté ako v predchádzajúcich desaťročiach, beduíni stále chodia do widyanu loviť suchozemské zvieratá, vtáky a malé ryby. Turisti občas nájdu na zemi malé nábojnice alebo vidia lovcov a ich deti, ako grilujú drobné vtáky alebo ryby, ktoré ulovili.

Tieto svieže kaňony boli pre miestnych obyvateľov v minulosti rovnako dôležité ako dnes. Niektoré z nich si dokonca zaslúžili zmienku v starovekých textoch, napríklad v Biblii. Vedci napríklad s dostatočnou istotou určili, že Wadi Mujib je synonymom toho, čo sa v Starom zákone označuje ako rieka Arnon.

Ak sa prebojujete až na koniec widyanských chodníkov, často vás odmení ohromujúci vodopád. Chodník Siq vo Wadi Mujib je toho asi najznámejším príkladom, ale Wadi Hidan, Wadi Balou’ a Wadi Zarqa Ma’in sú len niektoré z mnohých ďalších kaňonov posiatych úžasnými vodopádmi. Načasovanie je dôležité a za pekného počasia tieto oblasti dokazujú, že dielo matky prírody sa vyrovná pokladom, ktoré vytvoril človek v Petre a Jerashi. V slnečnom svetle vyzerá opar, ktorý sa rozprašuje pri kontakte vodopádov s jazierkom pod nimi, ako prevzdušnený diamantový prach. Je to viac než dosť na to, aby ste zabudli, že ste v krajine, ktorá je z väčšej časti púšťou.

Jordánsko ponúka ďalšie miesta

Jordánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Urdunn
Hlavné mesto: Ammán
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. máj 1946
Rozloha: 89341 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jordánsky dinár
Kód meny: JOD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.759 JOD
Medzinárodný kód krajiny: JOR
Internetová doména: .jo
Predvoľba telefónneho čísla: +962

Blízke miesta do +/- 300km