Skip to content

Rakúsky hospic

Táto nenápadná oáza nachádzajúca sa priamo nad rušnými ulicami Jeruzalema ponúka jeden z najlepších výhľadov na Staré mesto.

Približná doba čítania: 3 minúty

Prechádzka po jeruzalemskom Starom meste je vzrušujúci, ale zároveň ohromujúci zážitok. Ulicami sa preháňajú uponáhľaní tínedžeri tlačiaci malé drevené vozíky plné datlí a orechov, domáci nakupujúci, turisti, kňazi, rabíni, imámovia a obchodníci. Návštevníci aj obyvatelia Jeruzalema často hľadajú miesto, kde by si mohli oddýchnuť a uniknúť hluku a davu. Jedným z najlepších miest na to je Rakúsky hospic.

Hoci názov môže znieť dosť pochmúrne, Rakúsky hospic je v skutočnosti penzión z 19. storočia, ktorý pôvodne slúžil rakúskym a nemeckým návštevníkom Jeruzalema. Zvonku nenápadný, ale pôvabný interiér budovy, je ideálnym miestom na krátku siestu po prehliadke nespočetných historických a náboženských pamiatok v oblasti. A čo je ešte lepšie, jej strecha ponúka pravdepodobne najlepší výhľad na Staré mesto.

Zo strechy môžete vidieť Skalný dóm, arménsky kostol Panny Márie Spasiteľky a Kostol Božieho hrobu, ktoré vytvárajú úžasne jedinečnú panorámu. Dokonca aj Olivovú horu – vrátane zlatých cibuľových kupol ruského pravoslávneho kláštora a mnohých náhrobných kameňov starobylého židovského cintorína – je z tohto miesta vidieť.

Po tom, čo si prezriete panorámu mesta, sa oplatí stráviť nejaký čas prehliadkou zvyšku budovy. Rakúsky hospic, ktorý v roku 1854 založil viedenský arcibiskup, stále prijíma hostí, ale vďaka kaviarni vo viedenskom štýle s lustrom a bordovými čalúnenými stoličkami si ho obľúbili aj miestni obyvatelia. Ak sa potrebujete osviežiť pred ďalším výletom do rušných ulíc Starého mesta, objednajte si ľadovú kávu. Klamlivo pomenovaná káva je v skutočnosti káva, ktorá bola dôkladne zmiešaná s trochou mlieka a doplnená štedrou dávkou bohatej, čerstvo pripravenej šľahačky. Ak máte chuť na niečo výraznejšie, určite si dajte ich apfelstrudel.

Rakúsky hospic, Jeruzalem

Ďalším miestom, ktoré musíte vidieť, je malá, ale bohatá rakúska katolícka kaplnka, v ktorej sa ešte stále príležitostne konajú omše v nemeckom jazyku. Pred odchodom sa prejdite po hale tesne pod strechou – nachádza sa tu výstava umenia, ktorá sa každý rok obmieňa. Keď si prezriete všetko, čo sa tu dá vidieť, budete oddýchnutí a pripravení opäť sa vydať do rušných ulíc.

Izrael ponúka ďalšie miesta

Izrael - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.051 ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972