Skip to content

Dedina Dana

Na vrchole hory v najväčšej jordánskej biosférickej rezervácii sa nachádza dedina duchov.

Približná doba čítania: 4 minúty

Súbor malebných kamenných domov a poľných ciest popretkávaných prerastenými kaktusmi, ktoré sa nachádzajú na okraji útesu nad Wadi Dana v jordánskom gubernáte Tafileh, je živou spomienkou na to, ako vyzerali arabské dediny koncom 19. storočia. V kedysi opustenej dedine, ktorá sa nachádza v biosférickej rezervácii Dana, v posledných rokoch vdýchol druhý život rastúci sektor ekoturistiky.

Hoci väčšina pôvodných obyvateľov dediny Dana a ich potomkov teraz žije 10 minút jazdy autom v meste Al-Qadisiyyah, ich bývalé domovy znovu ožili svetlami malých ekolodží a reštaurácií určených pre dobrodružných turistov, ktorí dúfajú, že strávia dlhé hodiny turistikou v údolí pod nimi. Tento obrovský kaňon, známy ako Wadi Dana, je v skutočnosti súčasťou údolia rieky Jordán, ktoré zasa tvorí časť Veľkej zlomovej priehlbiny.

Nie je ťažké pochopiť, prečo sa do tejto odľahlej lokality hrnú desiatky milovníkov prírody. Biosféra sa vyznačuje množstvom zdanlivých paradoxov, ktoré vytvárajú fascinujúci zážitok. Tafileh, ktorý sa nachádza južnejšie ako všetky ostatné gubernie okrem dvoch, vďaka svojej vysokej nadmorskej výške pravidelne dostáva viac snehu ako väčšina krajiny. To však nie je všetko, čím sa táto oblasť vyznačuje. Biosférická rezervácia Dana zahŕňa najmenej štyri biogeografické zóny – stredomorskú, iránsko-tureckú, saharsko-arabskú a sudánsku, vďaka čomu je útočiskom najmenej 894 druhov rastlín, 190 druhov vtákov, 37 druhov cicavcov a 36 druhov plazov. Turisti majú možnosť pozorovať život, ktorý sa inde dá len ťažko spozorovať, napríklad jaštericu ostnatú alebo nepolapiteľnú mačku piesočnú, ktorá je jedinou mačkovitou šelmou, ktorá trávi väčšinu svojho času v púšti.

Dedina Dana, Jordánsko

Vďaka tomuto hojnému výskytu živočíchov, rastlín a vody, ktorá tečie vo forme stálych potokov napájaných početnými prameňmi, dažďom a topiacim sa snehom, je Dana ideálnym miestom pre osídlenie. Ako prvý ju nazvali svojím domovom paleolitickí ľudia, ale v priebehu dejín ju ovládali mnohé veľké civilizácie: Egyptská, Nabatejská, Rímska, Byzantská/Gasanská a Osmanská. Počas osmanského obdobia sa v oblasti usadil kmeň Al Ata’ata a vybudoval dnešnú dedinu Dana.

Ďalšou atraktívnou črtou Dany je jej blízkosť k Wadi Faynan, ktoré bolo druhé po Cypre, pokiaľ ide o ťažbu medi v južnom Stredomorí. Dôkazy o ťažbe medi v oblasti Wadi Faynan pochádzajú z obdobia chalkolitu, teda z obdobia pred viac ako 5 000 rokmi. Táto ťažba medi, ktorá pokračovala až do 4. storočia nášho letopočtu (s posledným krátkym nárastom aktivity v období Mamelukov), zanechala po sebe viac ako 200 000 kilogramov škváry. Okrem toho bolo údolie zdrojom vyhľadávaných nerastov, čo ďalej zvyšovalo jeho regionálny význam.

Dedina Dana, Jordánsko

Ťažba mangánu a fosfátov je stále zdrojom bohatstva, ale s prudkým nárastom cestovného ruchu začali miestni obyvatelia hľadať iné spôsoby obživy. Najmä beduínske ženy založili remeselnícke kolektívy a zisky z ich ručných prác sú jedným zo spôsobov, ako sa podieľajú na miestnej ekonomike.

Jordánsko ponúka ďalšie miesta

Jordánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Urdunn
Hlavné mesto: Ammán
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. máj 1946
Rozloha: 89341 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jordánsky dinár
Kód meny: JOD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.756 JOD
Medzinárodný kód krajiny: JOR
Internetová doména: .jo
Predvoľba telefónneho čísla: +962

Blízke miesta do +/- 300km