Skip to content

Wadi Qelt

Wadi Qelt láka množstvom prírodných, biblických a archeologických zaujímavostí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Necelú hodinu cesty autom od rušného a hlučného centra Jeruzalema sa ukrýva úžasný prírodný skvost. Nájdeš tu pokojné púštne ticho, ktoré narúša len hukot vody rútiacej sa roklinou.

Wadi Qelt je potok, ktorý tečie zo severozápadných svahov Judskej púšte hneď za Jeruzalemom až k mestu Jericho. Je to jeden z najväčších a jediných zdrojov tečúcej vody v Judskej púšti.

Táto oblasť má dlhú ľudskú históriu. Keď sa poobzeráš okolo seba, môžeš si všimnúť ruiny starovekých akvaduktov, ktoré kedysi dodávali do Jericha vzácnu vodu.

Ruiny akvaduktu nie sú jedinými stopami minulosti, ktoré tu nájdeš, pretože toto miesto priťahovalo mníchov už od počiatkov kresťanstva. Kláštor Faran (známy aj ako kláštor Chariton), ktorý sa nachádza pozdĺž hornej časti kaňonu, bol prvým kresťanským kláštorom postaveným v Judskej púšti okolo roku 330 n. l. Kláštor svätého Juraja z Choziby, ktorý sa nachádza v dolnej časti kaňonu, je komplex zo šiesteho storočia, doplnený starou kaplnkou a záhradami. Oba kláštory sú postavené zavesené na útesoch kaňonu a vytvárajú úžasný obraz.

Keď už skončíš s poznávaním histórie tejto oblasti, môžeš sa schladiť vo vode. Rôzne vodopády a bazény v rokline poskytujú dostatok príležitostí na kúpanie.

Izrael ponúka ďalšie miesta

Wadi Qelt

Izrael - Krátke info

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972