Skip to content

Študijná oblasť divočiny Ah-Shi-Sle-Pah

Táto nezvyčajná krajina s tlmenými farbami a pozoruhodnou geológiou pôsobí ako marťanská planéta. Bledé hríbovité kopule sa týčia nad skalnatou zemou ako obrovské mimozemské stromy. Skamenené pne stromov a prastaré kosti sú na planine Badlands ako prehistorické značky jej dávnych obyvateľov.

Študijná oblasť divočiny Ah-Shi-Sle-Pah sa nachádza vo vyprahnutej kotline San Juan na severozápade Nového Mexika na 6 563 akroch štátnej pôdy Úradu pre správu krajiny. Je to skrytý zázrak zvetraných skalných útvarov často označovaných ako hoodoos, stanové skaly, rozprávkové komíny, zemné pyramídy alebo huby.

Z geologického hľadiska sa oblasť skladá z vrstiev pieskovcov, bridlíc, slieňovcov a bitúmenu, ktoré sa usadili pred 75 miliónmi rokov počas neskorej kriedy. Za surrealistickú a mimozemskú krajinu je zodpovedných neuveriteľných 75 000 tisíc rokov vetra, vody a ľadu, ktoré tieto vrstvy zvetrávali a erodovali.

Vzhľadom na geologický vek a podnebie je táto oblasť bohatá na skameneliny živočíchov a rastlín. Pozostatky prehistorických krokodílov, korytnačiek, rýb a dinosaurov sú roztrúsené po celej krajine. Uvidíš tu aj skamenené drevo vrátane početných vzpriamených pňov stromov s koreňmi. Skameneliny nie je samozrejme povolené zbierať.

Ah-Shi-Sle-Pah

Aj keď je trochu náročné sa sem dostať, návštevníci sú odmenení pokojným, ak nie snovým prostredím, v ktorom sa dá ľahko pohybovať. Hoci útvary sa rozprestierajú v dĺžke desiatich kilometrov pozdĺž rieky Ah-Shi-Sle-Pah Wash, najprístupnejšie a najmalebnejšie útvary sa nachádzajú v okruhu 1.5 kilometra až štyroch kilometrov od parkoviska a možno ich vidieť za pol dňa ľahkej chôdze po spravidla rovinatom teréne.

Bloomfield, NM 87413, USA
36.1664558,-107.915876
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.132 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km