Skip to content

Národné historické miesto Manzanar

Tragédiu japonských internačných táborov tu pripomína strohá "Veža útechy duše".

Približná doba čítania: 2 minúty

Od roku 1942 vláda Spojených štátov zhromaždila viac ako 110 000 amerických občanov japonského pôvodu a umiestnila ich do krutých táborov, kde mnohí strávili celé roky.

Manzanar

Po celej krajine bolo vytvorených desať táborov, ktoré mali čeliť vnímanej hrozbe, ktorú japonskí Američania predstavovali po útoku na Pearl Harbor. Prvý z týchto táborov bol vybudovaný v púštnom meste Manzanar v Kalifornii. V čase najvyššieho počtu obyvateľov bolo v Manzanare uväznených viac ako 10 000 ľudí, niektorí prisťahovalci, niektorí rodení Američania a niektorí dokonca len japonského pôvodu. Život v tábore bol krutý a militaristický, fronty na jedlo a nevyhovujúce ubytovanie boli normou. Hoci odpor v táboroch nebol rozšírený, jeden incident v Manzanare prerástol do vzbury, pri ktorej zomreli dvaja väzni. Tábor bol zatvorený v roku 1945, čím sa opäť vysídlili tisíce neprávom väznených občanov USA, a väčšina zvyškov tábora bola rozobratá.

Manzanar

Jedinými pozostatkami tábora sú niektoré strážne veže, niekoľko skromných budov a najviac to ovplyvňuje kamenný stĺp, ktorý bol postavený v areáli cintorína v tábore. Pomník postavil väznený kamenár, ktorý na prednú stranu obelisku vytesal nápis “Veža útechy duše”. Zatiaľ čo pozostatky ostatných táborov boli po ukončení programu internácie ľahko zlikvidované, zvyšky v Manzanare sú teraz chráneným miestom venovaným pamiatke tých, ktorí na tomto mieste trpeli.

Manzanar je teraz národnou historickou lokalitou s vynikajúcim návštevníckym centrom. Môžete si tu pozrieť repliky chatrčí, v ktorých internovaní žili, a prečítať si mnohé svedectvá z prvej ruky od tých, ktorí tu strávili určitý čas.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.09 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km