Skip to content

Horúce pramene Bibi Fatima

Horúce pramene Bibi Fatima (niekedy označované ako horúce pramene vo Wakhanskom údolí) sú jedným z najpozoruhodnejších prírodných divov Tadžikistanu, ktorý sa nachádza len kúsok od dediny Yamchun, neďaleko hranice s Afganistanom. Horúci prameň je pomenovaný po dcére proroka Mohameda a je známy ako pútnické miesto pre moslimov na celom svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Horúci prameň sa nachádza len asi kilometer do kopca od pevnosti Yamchun. Predpokladá sa, že voda má silné liečivé účinky, najmä na plodnosť žien, ako aj na liečenie urologických a gynekologických ochorení. Jedna z legiend hovorí, že ak sa žena vo vode okúpe nahá, zvýši sa jej plodnosť, zatiaľ čo iná hovorí, že ak sa budete modliť v určitej časti, v úzkej štrbine v stene, vaše modlitby budú vypočuté.

Z týchto dôvodov je prameň Bibi Fatima v údolí Wakhan často plný veriacich a nábožensky založených návštevníkov, ktorí chcú posilniť svoje zdravie a plodnosť.

Voda z Bibi Fatima

Voda z prameňa Bibi Fatima je veľmi bohatá na minerály, ako je sodík, draslík, vápnik, horčík, železo a ďalšie prvky. Kvôli tomu sem cestujú obyvatelia zďaleka, aby sa v horúcom prameni namočili do čistej vody bohatej na minerály. V areáli horúcich prameňov sa nachádzajú dve rôzne miestnosti, ktoré môžu využívať muži aj ženy v pravidelnom striedaní.

Napriek tomu, že sa nachádza vysoko v horách a v blízkosti niekoľkých vrcholov, voda horúceho prameňa Bibi Fatima Zahra v údolí Wakhan si stále udržiava teplotu 40 stupňov Celzia. Miesto je tiež dostatočne vzdialené od civilizácie, a tak môže poskytnúť príjemný únik od davov na zrelaxovanie zmyslov. Samotné bazény sú veľmi jednoduché bazény z betónu, ale na príjemný kúpeľ sú úplne postačujúce.

Tadžikistan ponúka ďalšie miesta

Tadžikistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Тоҷикистон
Hlavné mesto: Dušanbe
Úradné jazyky: tadžičtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 143100 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: somoni
Kód meny: TJS
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.45 TJS
Medzinárodný kód krajiny: TJK/TJ
Internetová doména: .tj
Predvoľba telefónneho čísla: +992

Blízke miesta do +/- 300km