Skip to content

Pevnosť Yamchun

Toto starobylé útočisko na Hodvábnej ceste s výhľadom na údolie Wakhan ako zázrakom stále stojí.

Približná doba čítania: 3 minúty

Odľahlé a neúrodné údolie Wakhan, ktoré sa nachádza medzi dnešnou hranicou medzi Tadžikistanom a Afganistanom v nadmorskej výške od 3 037 metrov v Ishkashime po 4 923 metrov v priesmyku Wakhjir, bolo kedysi prosperujúcim koridorom na Hodvábnej ceste. Ruiny karavanserajov, stúp, pevností, veží a palácov, ktorými je celé údolie posiate, svedčia o slávnej minulosti.

Pevnosť Yamchun

Obchodníci z blízkeho i ďalekého okolia sa po Hodvábnej ceste pohybovali celé tisícročia. Tento ruch neunikol bystrému oku Kušánskej ríše, ktorá si uvedomila, že obchodníci potrebujú na prepravu svojho tovaru bezpečný prechod, ktorý im mohla zaručiť výmenou za poplatok. Bolo postavených veľké množstvo pevností s dvojakým cieľom – chrániť obchodníkov pred nájazdníkmi a chrániť ríšu pred susednými národmi.

Pevnosť Yamchun

Pevnosť Yamchun je najzachovalejšou zo všetkých týchto stavieb. Pevnosť nie je v dobrom stave, ale vzhľadom na to, že sa nachádza na vrchole silne erodovaného vrchu v oblasti náchylnej na zemetrasenia a zosuvy pôdy, je zázrak, že ešte stále stojí.

Pôvodne bola postavená v roku 300 pred n. l. (alebo podľa niektorých zdrojov 100 pred n. l.), z Yamchunu je výhľad na rozsiahle oblasti údolia Wakhan a veľké časti pohoria Hindukúš na najsevernejších afganských územiach. Je otázne, koľko z pôvodnej pevnosti je dnes viditeľných, keďže starobylá stavba bola v 10. až 12. storočí rozšírená.

Pevnosť Yamchun

Trojuholníkový tvar pevnosti Yamchun približne kopíruje tvar vrcholu kopca. Jej obvod vymedzujú dve vrstvy opevnených múrov. Okrúhle veže s úzkymi otvormi smerujú do údolia. Pri pohľade na dodnes stojace veže je zrejmé, že boli stavané postupne, súdiac podľa rôzneho sfarbenia kameňov a spojovacieho materiálu.

Pevnosť Yamchun

Existuje domnienka, že v pevnosti Yamchum sa nachádzal zoroastriánsky chrám večného ohňa. Vzhľadom na to, že to bolo v tom čase prevládajúce náboženstvo, by to nebolo prekvapujúce, ale neexistuje jednotný súhlas v tom, či sa v pevnosti skutočne nachádzal chrám.

Tadžikistan ponúka ďalšie miesta

Tadžikistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Тоҷикистон
Hlavné mesto: Dušanbe
Úradné jazyky: tadžičtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 143100 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: somoni
Kód meny: TJS
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.764 TJS
Medzinárodný kód krajiny: TJK/TJ
Internetová doména: .tj
Predvoľba telefónneho čísla: +992

Blízke miesta do +/- 300km