Skip to content

Archeologické nálezisko Sarazm

Hneď za uzbecko-tádžickou hranicou sa nachádza najstaršie ľudské osídlenie v Strednej Ázii.

Približná doba čítania: 2 minúty

Necelých 10 kilometrov západne od mesta Panjakent v Tadžikistane, neďaleko uzbeckých hraníc, sa nachádza archeologické nálezisko Sarazm. Lokalita známa ako najstaršie ľudské osídlenie v Strednej Ázii, ktorú UNESCO nazvalo “protourbanistickým miestom”, pochádza zo 4. tisícročia pred naším letopočtom, teda spred viac ako 5 000 rokov.

Lokalita Sarazm, ktorú objavili miestni poľnohospodári, bola prvýkrát odkrytá v roku 1977 a odhalila množstvo starovekých stavieb, ako sú domy, hrobky a opevnenia. Archeologické nálezy zahŕňali keramické nádoby, terakotové figúrky, hroty šípov, valcovité pečate, šperky, bronzové predmety a predmety prinesené z Iránu. Úloha mesta v miestnom poľnohospodárstve, baníctve a metalurgii sa zdá byť významná, možno aj dosť vplyvná.

Hlinené obydlia často pozostávajú z viacerých miestností, pričom niektoré slúžia ako spoločenské priestory. Nachádzajú sa tu aj pozostatky ohnísk a oltárov, kde sa kedysi zapaľovali posvätné ohne, čo naznačuje možné kultové aktivity, hoci náboženské praktiky starovekých obyvateľov Sarazmu zostávajú nejasné.

V roku 2010 bola lokalita zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva, čo je prvá lokalita v Tadžikistane, ktorej sa dostalo tejto pocty.

Tadžikistan ponúka ďalšie miesta

Tadžikistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Тоҷикистон
Hlavné mesto: Dušanbe
Úradné jazyky: tadžičtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 143100 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: somoni
Kód meny: TJS
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.45 TJS
Medzinárodný kód krajiny: TJK/TJ
Internetová doména: .tj
Predvoľba telefónneho čísla: +992

Blízke miesta do +/- 300km