Skip to content

Mozaiková fontána Nahum Gutman

História Tel Avivu prostredníctvom umeleckého diela.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nahum Gutman bol izraelský umelec a spisovateľ narodený v Moldavsku, ktorý emigroval do Palestíny v roku 1905. Navštevoval slávnu školu Herzliya Gymnasium, na ktorej dnes stojí veža Shalom.

Mozaiková fontána

Fontána, dokončená v roku 1979, rozpráva o ranej histórii Tel Avivu a biblických príbehoch Jaffy pomocou pestrofarebných mozaikových dlaždíc. Krajný ľavý stĺp zobrazuje biblický príbeh Jonáša, ktorý bol počas búrky hodený cez palubu a zhltla ho veľryba. Stredný stĺp znázorňuje nové mesto Tel Aviv, založené v roku 1909, pričom na vrchole stĺpa sa výrazne vyníma gymnázium Herzliya. Pravý stĺp zobrazuje starobylý prístav Jaffa s robotníkmi na móle zatienenými vysokými útesmi a jeho veľkolepými budovami.

Mozaiková fontána

Na zadných stranách každého piliera sú napísané biblické verše: Jeremiáš 31:4, 2. Kronika 2:16 a Jonáš 1:3. Okolo fontány sú ďalšie mozaiky zobrazujúce aspekty života v meste.

Fontána bola pôvodne inštalovaná na námestí Bialik v Tel Avive pred starou radnicou a domom Hayima Nahmana Bialika, jedného z priekopníkov modernej hebrejskej poézie, a v roku 2008 bola premiestnená na súčasné miesto.

Mozaiková fontána

Izrael ponúka ďalšie miesta

Izrael - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.992 ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972