Skip to content

Nehybný rebrík na chráme Božieho hrobu

Neveril by si, čo môže spôsobovať jeden rebrík už niekoľko storočí!

Približná doba čítania: 3 minúty

Chrám Božieho hrobu sa nachádza tam, kde bol Ježiš ukrižovaný, pochovaný a vzkriesený. Jedná sa tak o najposvätnejšie pútnicke miesto kresťanov. Mimo toho je to tiež miesto, kde sa ľudia už 150 rokov dohadujú o rebrík.

Od roku 1852 sa správa chrámu nachádza v rukách šiestich kresťanských cirkví: grécka pravoslávna, arménska apoštolská, rímskokatolícka, koptská katolická, etiopská pravoslávna a sýrska pravoslávna. Správa kostola je medzi jednotlivé cirkvi rozdelená do úsekov. Zatiaľ čo niektoré časti chrámu sú zdieľané, iné patria len určitej cirkvi. Zložité pravidlá určujú presné hranice medzi jednotlivými časťami a niektoré z nich sú neustálym predmetom sporov. Hádky kvôli ohraničeniu jednotlivých sekcií sú tu na dennom poriadku.

Chrám Božieho hrobu, Jeruzalem
Rebrík nájdeš na každej fotke….

Jedným z problematických úsekov je horná časť chrámu, ktorá je rozdelená medzi koptskú a etiópsku cirkev. Na mieste neustále sedí aspoň jeden koptský mních, aby tak hájil právo na toto územie pre svoju cirkev. Jedného horúceho letného dňa roku 2002 si mních posunul stoličku asi o 20 centimetrov, aby sa presunul do tieňa. To bolo vyložené ako nepriateľský akt a narušenie hranice. Po následnej bitke bolo hospitalizovaných 11 osôb.

Nehybný rebrík na chráme Božieho hrobu je ďalším symbolom tejto teritoriality. Niekedy v polovici 18. storočia umiestnil muž patriaci k neznámej cirkvi na rímsu v druhom poschodí chrámu drevený rebrík. Kvôli strachu z možných následkov si ho dodnes nikto nedovolil odstrániť. Zmizol len na pár týždňov v roku 1997, kedy ho údajne nejaký turista schválne schoval za jeden z oltárov. Keď bol rebrík nájdený, bol ihneď vrátený na “správne” miesto.

Jerusalem 1728
Rebrík nad vchodom je nakreslený aj na rytine z roku 1728

Izrael ponúka ďalšie miesta

Izrael - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.002 ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972