Skip to content

Múzeum mieru Oka Masaharu

Malé súkromné múzeum v Nagasaki, jedinečne v Japonsku! - sa zaoberá témou japonských vojnových zločinov pred druhou svetovou vojnou a počas nej, vrátane utrpenia vojnových zajatcov a najmä Kórejčanov, ktorí sa tiež stali obeťami bombardovania Nagasaki.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto nezvyčajná inštitúcia je pomenovaná po aktivistovi, ktorý sa snažil zvýšiť povedomie o kórejských obetiach jadrového bombardovania Nagasaki a údele “mobilizovaných” Kórejcov, prinútených počas druhej svetovej vojny pracovať v Japonsku. Múzeum vzniklo na jeho pamiatku po smrti v roku 1994. Je svetlo výnimkou medzi japonskými múzeami, pretože rieši aj nepríjemnú tému japonských vojnových zločinov – nielen prístup ku kórejským vojnovým zajatcom všeobecne, ale aj k ďalším aspektom, napríklad experimentom s ľudskými pokusnými králikmi v neslávne známom zariadení na výskum biologických zbraní Jednotka 731, ktoré fungovalo v Mandžusku.

O týchto témach sa v dnešnom Japonsku veľmi nehovorí, a tak neprekvapuje, že múzeum nemá podporu štátu a naďalej funguje len ako súkromná iniciatíva. Má však veľký význam, keďže aspoň čiastočne vyvažuje zdokonalený naratív, ktorý sa prezentuje na výletoch do Hašimi alebo v obdobnom múzeu v Nagasaki (Digitálnom múzeu Gunkandžima), kde sa temná minulosť ostrova nespomína.

Medzinárodní návštevníci urobia dobre, ak si prehliadku rezervujú vopred aj so sprievodcom ovládajúcim anglický jazyk, lebo väčšina označení a textov je len v japončine. Výstava pozostáva najmä z dokumentov, grafov, máp a fotografií. Artefaktov nie je veľa, zato možno vidieť napodobeninu malého úseku tunelu z uhoľnej bane v skutočnej veľkosti.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 170.88 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81