Hora Arbel

Ikonický výhľad na Galilejské jazero ponúka pohľad do minulosti Izraela.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Hora Arbel je vysoká iba 180 metrov, ale je jednou z najznámejších hôr v Izraeli. Stúpa veľmi strmo, 380 metrov od Galilejského jazera a mnohí ju považujú za najlepší vyhliadkový bod v okolí jazera.

Mount Arbel

Z vrcholu je úžasný výhľad, ktorý zahŕňa väčšinu galilejských pohorí, Golanské výšiny a známe pamiatky ako Tiberias, Safed a rohy Hattínu.

Nie je to však len výhľad. Hora má veľmi dlhú ľudskú históriu. V severných útesoch je do hory vstavaná pevnosť Arbel. Opevnenie, ktoré je vytesané do skál, postavili galilejskí Židia, ktorí sa v Arbele zabarikádovali v roku 37 pred Kristom. Na potlačenie vzbury bol vyslaný rímsky veliteľ Herodes. Jeho armáda povstalcov premohla až po tom, čo nechal najlepších bojovníkov spustiť do jaskýň v klietkach zavesených na lanách, z ktorých sa stali vhodné terče.

Mount Arbel

Asi dva kilometre západne od vrcholu sa nachádzajú nádherné ruiny starovekej synagógy, ktorá pochádza zo 4. storočia. Bola postavená z veľkých vápencových blokov v centre starobylej dediny Arbel. Predpokladá sa, že synagóga sa používala nepretržite až do 8. storočia.

Dva kilometre západne sa z planiny dvíhajú “Hattínske rohy”, vyhasnutá sopka s dvoma vrcholmi, z ktorých je výhľad na vrch Arbel. Predpokladá sa, že toto miesto je miestom bitky pri Hattíne medzi križiackou armádou z Levanty a vojskami sultána Salah ad-Dína, ktorá sa odohrala v júli 1187.

Mount Arbel

Izrael ponúka ďalšie miesta

Izrael - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”ILS”] ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972

Blízke miesta do +/- 300km